HER BEŞ KİŞİDEN BİRİ REFLÜ HASTASI

Türkiye’de her beş kişiden birinde görülen reflü hastalığının tedavisinin zor olmadığı belirtildi. Doç. Dr. Serhat Bor, hastalıkla ilgili bilgi verdi ve şu tavsiyede bulundu:

Türkiye’de her beş kişiden birinde görülen reflü hastalığının tedavisinin zor olmadığı belirtildi.

Türkiye’nin tek reflü merkezini bünyesinde barındıran Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serhat Bor, reflünün midedeki asidin yemek borusunun içine yükselip, orada tahribat yapmasıyla oluşan, birçok organı tutan bir hastalık olduğunu belirtti.

Kliniklerinde yılda 800-900 hastaya poliklinik hizmeti verdiklerini açıklayan Doç. Dr. Bor, ”yapılan araştırmalar sürekli öksüren her üç hastanın ikisinde, esas nedenin reflü hastalığı olduğunu göstermiştir. Reflü, her beş yetişkinden birisinde görülmektedir. Bu nedenle hastalık gelişmiş ülkelerde tıbbın en yaygın kronik hastalıklarından birisi olarak kabul edilmektedir” dedi.

Türkiye’de 8-9 milyon kişide reflü hastalığının bulunduğunu söyleyen Doç. Dr. Bor, yaşam tarzında yapılacak birtakım değişikliklerle hastalığı önlemenin mümkün olduğunu söyledi. Doç. Dr. Bor, şu bilgileri verdi:

Kiloluysanız kilolarınızdan kurtulun.

Yemeklerinizi küçük ve sık öğünler halinde tüketin.

Sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçının, yüksek ısı yemek borusunda hasar oluşturabilir.

Yemekten sonra iki-üç saat süreyle yatmaktan ve egzersiz yapmaktan kaçının.

Belinizi sıkan korse, kemer kullanmayın, dar kıyafetler giymeyin.

Yağlı ve baharatlı yiyecekler ve çikolata yemeyin.

Kahve, kola, portakal suyu, domates suyu ve asitli içecekleri içmeyin.

Sigara ve alkolü bırakın.

cnnturk