Genel SağlıkHABERLER

HER BEL AĞRISI BEL FITIĞI DEĞİL

Gelişmiş toplumlarda önemli oranda iş gücü kaybına neden olan bel fıtıkları, önlem alınmadığında çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Bacakta kalıcı sinir kayıpları, cinsel işlev bozukluğu ve tuvalet kontrolündeki sorunlar bunların en önemlileri.

Fıtık, bel omurlarının arasındaki kıkırdak yastıkçıklarının yırtılıp dışarı çıkmasıyla ve sinirlere baskı yapmasıyla oluşan bir sağlık sorunu.

Uzmanlara göre her bel ağrısının nedeni bel fıtığı değil. Toplumda yüzde 85 oranında gördülen bel ağrılarının yüzde 17’sinden bel fıtığı sorumlu tutuluyor. Duruş bozukluğuna, ağır eşya kaldırmaya ve travmaya bağlı olarak gelişen bel fıtıklarının tedavisi ilaç ve fizik tedaviyle yapılıyor.

Bel fıtığının erken evrede kolaylıkla tedavi edilmesi mümkün. Ancak geç kalındığında ameliyatı zorunlu kılan şartlar gelişebiliyor. Bel fıtığında ameliyatı zorunlu kılan bir başka bulgu ise tuvalet kontrolündeki sorunlar. Cinsel işlev bozukluğuna da yol açabilen ilerlemiş bel fıtıkları, mikrocerrahi yöntemlerle başarıyla ameliyat ediliyor.

Uzmanlar, bel fıtığının oluşumunun engellenmesi için düzenli olarak karın, bel ve sırt kaslarının güçlendiren egzersizler yapılmasını öneriyorlar.