Genel SağlıkHABERLER

HEMOROİD’İN ÖNLENMENİN 4 BASİT İPUCU

Yaşam kalitesini düşüren Hemoroid, halk tarafından bilinen diğer adıyla Basur’dan hayat tarzımızda bazı basit değişiklikler yaparak uzak durabiliriz.

Medistate Kavacık Hastanesi, Genel Cerrahi uzmanı Op. Dr. Koray Arısoy Hemoroid’i önlemenin 4 basit ipucunu bizlerle paylaştı:
1) Düzenli tuvalet alışkanlığını korumalı
Eğer düzenli tuvalet alışkanlığına sahip değilseniz ya da düzenli tuvalet alışkanlığınızı değişik sebeplerle erteler ve geciktirirseniz; dışkı bağırsakların içinde kalması gereken süreden daha uzun kaldığı için sertleşecek ve makat çıkışında zorlanmaya neden olacaktır. Bu nedenle ıkınmayı arttıracak ve Hemoroid oluşumuna sebep olacaktır. Ikınma ile makat bölgesine yapılan basınç artacağı için Hemoroid oluşumunu kolaylaştırmaktadır.
2) Tuvalette uzun zaman geçirmemeli
Tuvalette oturma pozisyonuna da bağlı olarak anal kan damarları, fazladan strese maruz kalarak Hemoroid oluşumunu artırır.
3) Yeterli sıvı almalı ve lifli gıdalar tüketmeli
Diyetinizi yeniden gözden geçirmeniz gereklidir. Yumuşak ve kolay geçişli gayta için, vücudun yeterli sıvı ihtiyacını karşılamak ve akıllı diyet seçimi gerekir. özellikle lifli (posalı) gıdalar tercih etmek gerekir. Lifli besinler kabızlığa engel olmaktadır. Kabızlık oluşmadığında, Hemoroid için risk faktörü de azalmaktadır.
4) Egzersizi ihmal etmemeli
Hareketsiz bir yaşam tarzı bağırsakların çalışmasına negatif yönde etki eder. Egzersiz bağırsak hareketleri için çok önemlidir. Yürüme, koşma, bisiklete binme vb gibi tüm egzersizler, yani aktif bir hayat tarzı, bağırsak hareketleri üzerinde olumlu etki ederek, kabızlığı önler. Böylece, Hemoroid oluşumuna neden olan mekanizma engellenmiş olur.