Genel SağlıkHABERLER

‘HAZIR GIDALARI DOĞRU TÜKETİN’

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mine Yurttagül, katkı maddesi içeren hazır gıdaların doğru üretimi halinde herhangi bir sağlık sorununa yol açma olasılığının düşük olduğunu söyledi.

Günümüzde doğal besin tüketme şansının azaldığı ifade edilerek, piyasada satılan hazır gıdaların katkı maddeleri yardımıyla üretildiği belirtildi.

Hacettepe Üniversitesi (H.Ü) Sağlık Teknolojisi Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mine Yurttagül, “Hazır gıdalarda önemli olan doğru ve izin verilen miktarda kullanılması. Katkı maddelerinin doğru kullanımı halinde herhangi bir sağlık sorununa yol açması olasılığı düşük” dedi.

E KODU

200’ü aşkın katkı maddesi bulunduğunu belirten Prof. Dr. Yurttagül, etiketlerde yer alan E kodunun Avrupa Birliği ülkelerinde kullanımına izin verilen katkı maddesi anlamına geldiğini söyledi. Prof. Dr. Yurttagül, hazır gıdaların denetim görevinin üretim aşamasında Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, satış aşamasında da Sağlık Bakanlığı’na ait olduğunu anımsatarak, hazır gıdaların üretim aşamasında denetimi ve üreticinin bu konuda eğitiminin ve bilincinin katkı maddelerinin doğru kullanımı açısından daha iyi sonuç vereceğini kaydetti.

Prof. Dr. Mine Yurttagül, “Yapılan bir araştırmada, bir bölüm şekerlemelerde yasaklanan boyaları saptadık. İncelediğimiz sucuk, salam, sosislerin önemli bir bölümünde izin verilen nikrit ve nikrat miktarı izin verilen değerlerde bulundu. diye konuştu.

Tüketicinin mutlaka aldığı ürünün etiket bilgilerini okuması gerektiği uyarısında bulunan Prof. Dr. Yurttagül, güvenilir firma ürünlerinin tercih edilmesinin daha doğru olacağını söyledi. Tüketimde doğal besinlerin tercih edilmesinin önemine de değinen Prof. Dr. Yurttagül, “Uygun üretildiği takdirde katkı maddesi içeren işlenmiş besinler de alınabilir” dedi.