HAYAT ŞARTLARI YÜREĞİMİZE İNDİRİYOR

Uzmanların yaptığı araştırmalar Türkler’in kalplarine en çok yenilen millet olduğunu ortaya koyuyor. Yapılan anket sonuçları insanların yüreğine indirir nitelikte…

Dünya Kalp Günü öncesi geniş çaplı bir araştırma yapan Dünya Sağlık Örgütü’nün elde ettiği sonuçlar hiç de iç açıcı değil. WHO’ya göre kalp, dünyada ve Türkiye’de hâlâ bir numaralı ölüm nedeni.

Pazar günü kutlanacak “Dünya Kalp Günü” buruk geçecek gibi görünüyor. Dünya S ağlık Örgütü WHO’nun araştırmasına göre Türkiye’dekiler de dahil olmak üzere 2002 yılında kalbine yenik düşenlerin sayısı 17 milyon. Uzmanlar bu rakamın 2020 yılında 20, 2030 yılında ise 24 milyonu geçeceğini ifade ediyor. İşte araştırmanın Türkiye ayağından çarpıcı sonuçlar:

* Türkiye’de 2002 yılında 102 bin 552 kişi kalpten öldü. Beyin kanamasıyla son nefesini verenlerin sayısı ise 62 bin 782.

* Yine 2002 yılında Türkiye’de bin 584 kişi romatizmal kalp hastalıkları nedeniyle yaşamını yitirdi.

* Türkiye’de 18 yaş ve üstünde olan erkeklerin yüzde 51’i kalp ölümlerine yol açan nedenlerin başında gelen sigara tiryakisi. Kadınların yüzde 18’i sigara kullanıyor.

* Ülkede diyabet hastası oranı ise yüzde 7.3. Ölüm oranları ülkelere göre değişim gösterse de nedenler hep aynı:

* Yüksek tansiyon kalp hastalıklarını tetikleyen en önemli neden. Sigara, yüksek kolesterol, alkol, obezite, az meyve ve sebze tüketimi, demir, çinko eksikliği, depresyon ise kalp hastalıklarının diğer nedenleri.

* Hareketsizlik kalp krizi riskini yüzde 50 arttırıyor.

* Stres, genetik özellikler ve cinsiyet de kalp hastalıklarını tetikliyor.

* 55 yaşından sonra risk 10 yılda bir iki kat artıyor ve kalp hastalıklarından ölen erkek sayısı kadınlardan daha fazla. Ancak sigara içen kadınlar sigara içen erkeklere göre daha fazla risk altında.

* Obez olup üstüne bir de sigara içenler, sağlıklı bir kiloya sahip olup sigara içmeyenlere oranla 14 yıl daha az yaşıyor.

* Dünyada 170 milyondan fazla diyabet hastası var.

* Dünyada ise her yıl 3 milyon kadın, 2.5 milyon erkek beyin kanaması yüzünden ölüyor.

* Hipertansiyonun önüne geçmek, beyin kanaması riskini yüzde 40 azaltıyor.

“HAREKET” ŞART

Uzmanlar tüm bu riskleri azaltmanın en önemli yolunun “spor” ya da daha geniş anlamıyla, “hareket” olduğunu belirtiyorlar. Araba yıkamak, pencere silmek, çocuk arabası itmek, koşmak, yürümek, bu “hareket” lerden yalnızca bir kaçı.

KAYNAK:SABAH