HAVUZA GİRMEDEN ÖNCE MİDENİN DOLDURMAYIN

Yemeğin ardından sindirim olayının başlamasıyla birlikte, mide ve oniki parmak bağırsağı çevresinde kan dolaşımının arttığı, bunun sonucunda da beyin, kalp, böbrekler, kol ve bacaklardaki kan miktarının azaldığı belirtildi.

Kalbin, sindirim için kan pompalarken, suya girilmesiyle yüzme sırasında yükünün daha da artacağını belirten Uludağ Üniversitesi (U.Ü) Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Memik, şöyle konuştu: “Bu durumda, eğer kişide kalp ve beyin damarlarında bir kan dolaşımı bozukluğu varsa, beyin ve kalbi besleyen koroner damarlarda aksamalar olur. Kalp krizleri veya beyinle ilgili problemler ortaya çıkabilir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için denize veya havuza girmeden önce ağır yemeklerle midenin doldurulmaması gerekir. Bu yüzden yemekten 3-4 saat sonra denize veya havuza girmek daha uygun olur.”

Yaz aylarında ani soğuk suya girilmesinin de sakıncalı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Memik, “Beyin ve kalp dolaşımında rahatsızlığı bulunan hastalar için ani soğuk suya girişte, kalbi ve beyni besleyen damarlarda ani bir daralma olarak kalp krizlerine sebep olabilir” diye konuştu.