Genel SağlıkHABERLER

HAVUZ KEYFİNİZİ ‘KONJONKTİVİT’ KAÇIRMASIN!

Kavurucu yaz sıcağında bir fırsatını bulup serinlemek için kendimizi havuza atarken konjonktivit hastalığına yakalanma riskimizin bulunduğunu asla unutmamalıyız. Dünyagöz Hastanesi’nden Op. Dr. Muhsin Salkaya hijyen şartlarına uygun temizlenmeyen havuzlara girenlerin konjonktivite yakalanma riskinin yüksek olduğunu söylüyor.

Sıcak yaz günlerinde serinlemek isteyenler havuzlara koşuyor. Ancak temizlik şartlarına dikkat edilmediği takdirde havuzlar insan sağlığı için tehlike oluşturuyor. Dünyagöz Hastanesi’nden Op.Dr. Muhsin Salkaya, hijyenik olmayan havuzların başta göz hastalıkları olmak üzere birçok rahatsızlığa sebep olabileceği uyarısında bulunuyor.

Dünyagöz Hastaneler Grubu’ndan Op. Dr. Muhsin Salkaya, havuzlarda temizlik şartlarına çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Op. Dr. Muhsin Salkaya, çok sayıda insanın havuzlardan enfeksiyon kaptığına dikkat çekerek temizlik kurallarına uymayan havuzların, kirli olarak adlandırılan denizlerden daha tehlikeli olduğuna dikkat çekiyor. Havuzdaki klor miktarının çok önemli olduğunu kaydeden Salkaya, şunları söylüyor: “Klor aşırı miktarda olursa gözde irritasyon meydana getirerek kızarma ve yanmaya neden olur. Bir havuza temiz diyebilmek için klor kullanmanın yeterli olmadığını unutmamak gerekir. Sadece klor kullanılarak temizliği sağlanan havuzlarda yüzenler dikkatli olmalı.”

Havuzların en sık sebep olabileceği enfeksiyonların başında ‘konjonktivit’ denilen göz iltihaplarının geldiğini sözlerine ekleyen Salkaya, gözlerde meydana gelen kızarıklık, yanma, batma, sulanma, ağrı ve görme bulanıklığı gibi belirtilerin görülmesi durumunda göz hekimine gidilmesini tavsiye ediyor. Salkaya, sadece havuzların değil, tuvalet, duş alanları, sauna, soyunma dolabı, havlu, terlik, şezlong ve diğer ortak kullanılan malzemeler gibi alanların da temiz tutulması gerektiğini ifade ediyor.

• Havuza gireceklerin dikkat etmesi gerekenler

• Havuz suyu içilebilir kalitede ve berrak olmalı. Ancak havuz suyunun yutulmamasına dikkat edilmeli.

• Havuz suyuna zaman zaman mikrobiyolojik analizler yapılmalı.

• Su mutlaka klorlanmalı.

• Su sıcaklığı 27 dereceyi geçmemeli. Hava ile su sıcaklığı doğru oranlı olmalı, arada fazla fark bulunmamalı.

• Havuza girenlerin mutlaka duş alması sağlanmalı. Çıktıktan sonra mutlaka tekrar duş alınmalı.

• Göz enfeksiyonlarına ve sudaki gözü tahriş eden maddelere karşı, deniz gözlüğü veya maske kullanılmalı.

• Kulak enfeksiyonlarına karşı kulak tıkaçları kullanılabilir.

• Lensle havuza girmek doğru değildir. Kontak lensle suya girmek, gözün iltihaplanma ihtimalini artırır.

• Ciltte sıyrığı, kesiği, mantarı ve diğer enfeksiyonları olan kişiler, göz-burun-kulak enfeksiyonu olan kişiler, ishal olan kişiler iyileşinceye kadar havuza girmemelidir.

• Havuza giren küçük çocukların, tuvalet ve havuz temizliğine dikkat etmediği göz önünde bulundurulmalıdır.