Genel SağlıkHABERLER

HAVALARA DİKKAT EDİN!

Hava sıcaklığındaki ani değişim astım hastaları için ciddi tehlike oluşturuyor

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, havaların aniden ısınmasının özellikle astım hastaları için tehlike oluşturduğunu söyledi. Küçükusta, “Değişken havalar, özellikle, havaların ani olarak ısınması ya da soğuması ile nem ve basınçtaki değişiklikler astım krizlerini tetikler” dedi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Ahmet Rasim Küçükusta, ANKA’ya yaptığı açıklamada ani hava değişimlerinin astımlılar ve KOAH’lılar için tehlike oluşturduğunu belirtti. Küçükusta, “Özellikle, havaların ani olarak ısınması ya da soğuması ile nem ve basınçtaki değişiklikler astımlıların ve KOAH’lıların hassas olan solunum yollarını etkiler ve astım krizlerini tetikler” dedi.

Prof. Dr. Küçükusta, bu mevsimin bir özelliğinin de alerjik olanlarda polenlerin yarattığı sorunlar olduğunu belirterek “Ayrıca bu mevsimde viral enfeksiyonlar da sık görülür. Gene bu mevsimin bir özelliği de alerjik olanlar da polenlerin yarattığı sorunlardır. Bunların sonucunda hem astım krizleri hem de KOAH’lılarda solunum yetersizliği atakları oldukça sık görülür” diye konuştu.

“HAVA KİRLİLİĞİ, SİGARA DUMANI VE TRAFİKTEN UZAK DURUN”

Prof. Dr. Küçükusta, polen alerjisi bulunan astımlı kişilerin hava kirliliği, sigara dumanı ve trafikten uzak durmaları gerektiğini belirterek korunmak için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

“Evinizin kapı ve pencerelerini sıkıca kapayın, evde ve arabanızda polen filtreli klimalar kullanın, evinizdeki polen miktarı çok fazla ise hava temizleyicilerden yararlanın.

Polenlerin atmosferde yoğun olarak bulundukları sabahın erken saatleri ile sıcak ve kuru havalarda dışarı çıkmamaya özen gösterin, mutlaka dışarı çıkmanız gerekiyorsa, ağzınızı ve burnunuzu koruyan maskelerden yararlanın. Polen mevsiminde, açık havada spor ve egzersizden kaçının, polen zamanı ağaçlık, çimenlik yerlere seyahat etmeyin, deniz kenarlarını tercih edin, dışarıda mutlaka güneş gözlüğü kullanın ve eve gelince gözlüğünüzü bol su ile yıkayın, şapka takın; takmıyorsanız, saçlarınızı yatmadan önce mutlaka yıkayın, çünkü saçlarınıza çok miktarda polen yapışmış olabilir. Yanınızda şemsiye bulundurun. Günlük kıyafetlerinizi eve gelir gelmez, yatak odası dışında bir yerde hemen değiştirin. Bu havalarda özellikle giyime de oldukça dikkat edilmesi gerekiyor. Ne kalın ne de fazla ince giyinilmemeli. Rüzgarlı ortamlardan kaçınılmalı. Ve mutlaka özellikle solunum ile kalp hastalığı olanlar koruyucu ilaçlarını düzenli olarak kullanmalı.”