Genel SağlıkHABERLER

HAVALAR SICAKLARINA DİKKAT

Hava sıcaklıklarının önümüzdeki günlerde mevsim normallerinin üzerine çıkması beklenmektedir. Hava sıcaklığında olabilecek artışın, nemdeki artışla birlikte daha fazla etkili olacağı, gerekli önlemler alınmazsa insan sağlığını olumsuz etkileyebileceği, bu durumdan özellikle çocukların, hamilelerin, yaşlıların, kalp ve akciğer hastalarının daha fazla etkilenebileceği bilinmelidir.

Yaz mevsimi ile birlikte artan hava sıcaklığının ve güneşin olumsuz etkilerinden korunmak için alınması gerekli tedbirler aşağıda sıralanmıştır:

Güneş ışınlarının etkisinin güçlü olduğu 11-16 saatleri arasında güneş ışınlarından kaçınılmalı ve bu saatlerde uzun süre güneş altında kalınmamalıdır.

Sıcak havalarda güneş yanıkların yanı sıra sıcak çarpması için dikkatli olunmalı, bol sıvı alınmalı, haşlanmış sebze ve meyve tercih edilip, yağlı gıdalar ve alkolden kaçınılmalıdır.

Kanser hastaları, kemoterapi hastaları ve değişik deri hastalığı olanların güneş ışınlarında korunmaya özellikle dikkat etmesi gerekir.

Özellikle yaşlılar, kalp ve tansiyon hastaları sıcak günlerde efor harcamaktan kaçınmalıdırlar. Sık sık ılık su ile duş yapmakta fayda vardır. Havasız ve kaplı yerlerde uzun süre kalınmamalı ve bulunulan ortamda hava sirkülasyonu sağlanmalıdır.

Açık renkli, pamuklu bol giysiler giyilmeli ve geniş kenarlı şapka takılmalıdır. Ultraviyole ışınlarından koruyucu gözlükler takılmalıdır.

Güneşlenmeden ve/veya güneşe çıkmadan önce cilde uygun koruyucu bir güneş kremi sürülmelidir.

Güneşlenme sonrasında oluşabilecek güneş yanıklarında kesinlikle yoğurt ve benzeri maddeler sürülmemeli, bu durumda soğuk kompres uygulaması yapılmalıdır. Müdahale gereken durumlarda mutlaka hekime danışılmalıdır.

Gözlerde ağrılı kızarıklıklar olması durumunda soğuk kompres yapılmalı ve bir hekime başvurulmalıdır.

Sıcak çarpmalarında kişiler önce serin ve gölge bir yere alınmalı, vücudundaki sıkı giysiler çıkarılarak başı ve vücudu ıslatılmak sureti ile serinletilmelidir. Bilinç bulanıklığı olan sıcak çarpması durumlarında 112 Acil Sağlık Hizmeti hemen aranmalı ve güneş çarpmasına maruz kalındığında en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Bilgilerinize sunulur.

Prof. Dr. Ali İhsan DOKUCU
İstanbul Sağlık Müdürü