HASTANENİN HEDEFİ İLK 5’E GİRMEK

Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi, kamu hastanelerinde olmayan kalitede tıp ve otelcilik hizmeti veriyor

Uluslararası akreditasyon için JCI’ye (Joint Commission International) başvuran ve ‘‘hasta odaklı’’ hizmet anlayışının benimsendiği hastanede, hastalar ve yakınları mönüden yemeklerini seçiyor. Hastaları odalarında ziyaret etmek ve sorunlarını çözmek için 14 kişilik Halkla İlişkiler Departmanı oluşturuldu. Hemşireler ve idari personele yönelik ‘‘Mükemmel Hizmet Kalitesiyle Kalp Kazanmak’’ seminerleri veriliyor. Polikliniklerde hastalara dünya standartlarına uygun olarak 20 dakika ayrılıyor.

53 MİLYON DOLAR YATIRIM

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Sertaç Çiçek 5 yıldızlı otel gibi uluslararası standartlarda hizmet verebilmek için hasta odaklı çalışmak zorunda olduklarını belirterek, ‘‘Hastaların bizi seçmesini, bizden hizmet alınmasını ayrıcalık haline getirmeyi istiyoruz’’ dedi. Kalp ve damar hastalıkları hastaneleri arasında bir yıl içinde Türkiye’de birinci olmayı, 3 yıl içinde Avrupa’da ilk üçe, 5 yıl içinde dünyada ilk beşe girmeyi hedeflediklerini anlatan Prof. Dr. Çiçek, şunları söyledi:

‘‘Hedefimiz büyük. En yüksek standartları hedef seçtik. Uluslararası akreditasyon için başvuran ilk kamu hastanesi biz olduk. Hastanenin yeni binası 53 milyon dolarlık yatırımla kuruldu. Eski bina da ona yakışacak şekilde yenileniyor. Yeni bölümler açılıyor. Bu alt yapıya sahip bir merkez sadece Türkiye’nin değil, dünyanın sayılı merkezleri arasında yer alabilir. Bu uzun soluklu bir maraton. Önümüzdeki Mart sonunda ISO 9002, Ağustos’da da JCI belgesi alacağız.’’

5 yıldızlı otel gibi

BELÇİKA kredisiyle tamamlanan 22 katlı modern hastane binasında 7 ameliyathane, 26 yataklı cerrahi yoğun bakım, 16 yataklı kardiyoloji yoğun bakım ünitesi ile 360 yatak bulunuyor. Eski hastanedeki yatak ve ameliyathaneler göz önüne alındığında toplam 560 yatak ve 13 ameliyathane ile hizmet veriyor. 5 yıldızlı bir oteli andıran hastane binası merkezi bilgisayar sistemiyle yönetiliyor. Hastanenin 17’inci katında VIP hastalar için daire bulunuyor. Burada lüks hasta odası ve banyosunun yanı sıra refakatçiler için oda, büyük bir toplantı salonu da yer alıyor. 15’inci katta 8 süit oda bulunuyor.

Hastanede kurulan pnömatik taşıyıcı sistemle laboratuvara tahlile gidecek her türlü malzeme ve sonuçları özel asansörle taşınıyor. 7 ve 8’inci kattaki odalarda bulunan telemetrik sistemle özel izlenmesi gereken hastalara hizmet verilebiliyor. 5 asansörü bulunan hastane binası ayrıca 8.5 büyüklüğündeki bir depreme de dayanıklı. 250 kişilik modern konferans salonunda, aynı anda 4 dilden simultane çeviri yapılabiliyor, ameliyathanelerle görüntü ve ses bağlantısı kurulabiliyor.

Hürriyet