HASTANELERE YANGIN UYARISI

Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, yaptığı yazılı açıklamada, hastanelerde yangına karşı ciddi önlemler alınmadığını ileri sürdü.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, Türkiye’deki hastanelerin büyük çoğunluğunda yangında kullanılacak malzemelerin eksik ve bakımsız olduğunu, personelin de yangında neler yapacağını bilmediğini savunarak, hastanelerde yangından korunma ve kurtarma birimleri kurulması gerektiğini bildirdi.

Önceki yıllarda Trafik Hastanesi’nde, 3 gün önce de Ankara Hastanesi’nde çıkan yangınların, hastanelerde yangınlara karşı gerekli önlemlerin alınmadığını ve konunun ihmal edildiğini gösterdiğini öne süren Aksu, hastanelerde, yangından korunmaya ve kurtarmaya yönelik herhangi bir ödenek ayrılmadığını ifade etti.

Aksu, Türkiye’deki hastanelerin büyük çoğunluğunda yangında kullanılacak malzemelerin eksik ve bakımsız olduğunu, yangın merdivenlerine çıkışların kilitli tutulduğunu öne sürdü. Çıkan yangınlarda hastane personelinin ne yapacağını bilemez halde paniklediğini ifade eden Aksu, şunları kaydetti:

“Maalesef personel, yangında neler yapacağını bilmiyor, panik yaşanıyor, kargaşa ortamı doğuyor. Hastalar ve personel mağdur oluyor. Bunun nedeni, personele bu konuda hizmet içi eğitim verilmemesi. Bugüne kadar hiçbir hastanemizde yangın tatbikatı yapılmamıştır. Hastanelerde oluşturulan kurtarma birimleri, göstermelikten öteye gitmemektedir.”

Ahmet Aksu, çözüm için hastanelerde, yangında etkin biçimde faaliyet gösterecek yangında korunma ve kurtarma birimlerinin kurulması gerektiğini ifade etti.