Genel SağlıkHABERLER

HASTANELER, ÖLÜME TERK ETTİ

Başkent’te sağlık skandalı! Ankara’da ölüm döşeğinde olan hastaya hasteneler kapısını kapattı. ‘Ameliyat olmazsa ölür’ teşhisli hastaya kimse ‘yerimiz yok’ diyor….

Ankara’da bugün sağlık rezaleti yaşandı. SSK Hastanesi doktorlarınca ‘ameliyat edilmezse ölür’ teşhisi konan hasta ‘yer olmadığı’ gerekçesiyle hastaneye kabul edilmedi. Hasta diğer hastanelere de kabul edilmeyince, Başkent sağlık rezaletine sahne oldu. SSK’ya alınmayan acil durumdaki hasta, SSK’nın dışında Hacettepe, Numune, İbn-i Sina, Ankara ve Gazi Hastaneleri’nin acil servislerine götürüldü. 12 saat hastane hastane dolaştırılan SSK’lı hastanın yakınlarına tüm hastanelerden ‘yerimiz yok’ cevabı verildi.

60 yaşındaki Ümüs Gürkan, dün akşam saat 22.30 sıralarında karın ağrısıyla damadı Ayhan Yıldırım ve kızı Mürvet Gürkan tarafından SSK Dışkapı Hastanesi Acil Servisine kaldırıldı. SSK Acil’de doktorlar tarafından hastaya ‘Bağırsak iltihabı ve bağırsak düğümlenmesi’ teşhisi konularak ‘Acilen ameliyat olmazsa hastanız ölür’ uyarısında bulunuldu. Ancak doktorlar, ‘Hastanemizde yerimiz yok’ diyerek, SSK’lı olmasına rağmen hastayı alamayacaklarını bildirdiler. Bunun üzerine damadı ve kızı saat 23.00’dan itibaren hastayı ameliyat ettirebilmek için hastane aramaya başladı. Damat Yıldırım, hastayı sırasıyla Ankara Hastanesi, Hacettepe Hastanesi, Numune Hastanesi, İbn-i Sina Hastanesi ve Gazi Hastanesi’ne götürdüklerini, ancak tüm hastanelerin ‘yer olmadığı’ gerekçesiyle hastayı geri çevirdiğini anlattı. Yıldırım, son olarak Gazi Hastanesi’ne geldiklerinde de aynı gerekçenin bildirilmesiyle hastanın sedye üzerinde kendinden geçtiğini belirtti.

BAKAN’IN ‘HİÇBİR HASTA ACİLDEN GERİ ÇEVRİLMEYECEK’ SÖZLERİ

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın ‘Hiçbir hasta acil servisten geri çevrilmeyecek’ şeklindeki sözlerinin ne kadar geçerli olduğuna bir örnek teşkil eden talihsiz hasta ve yakınlarının yaşadıkları, hastane önünde bekleyen vatandaşların da tepkisine yol açtı. Hastasını hiçbir hastaneye kabul ettiremeyen çaresiz damat Ayhan Yıldırım, İHA’yı arayarak yardım istedi. Kameraları karşısında gören hastane personeli, öncelikle sedye üzerinde yatan hastanın görüntülenmesini engellemeye uğraştılar. Tüm engellemelere rağmen görüntü alındığını farkeden yetkililer, hastayla yakından ilgilenildiğini belirterek, tüm tetkiklerin yapıldığını ve hastanın acil servise alındığını bildirdiler. Yetkililer, hastanın sedye üzerinde beklediği yerin ‘müşahede’ odası olduğunu ileri sürünce, hasta yakınlarının tepkisiyle karşılaştılar. Söz konusu yerin danışma odası niteliğinde acil servise giriş ve çıkış noktasında bulunan ayak altındaki bir yer olduğunun görülmesiyle hastane önünde uzun süre tartışma yaşandı. Önce ‘yerimiz yok’ denilerek kabul edilmeyen hasta, daha sonra kabul edilerek acil servise yatırıldı. Hastayı hiçbir hastanenin kabul etmemesi karşısında çaresiz kalan damat Yıldırım, yaşadığı rezaleti şöyle aktardı:

“Dün akşam 22.00’den beri hastane hastane dolaştırıyoruz. Hastamızı hiçbir hastane kabul etmedi. Hastamız sigortalı olduğu için önce sigorta hastanesine götürdük. ‘Yerimiz yok’ denilerek hastamızı almadılar. Diğer hastaneler de ‘yerimiz yok’ diyerek geri çevirdi. Sağlık Bakanlığı’mıza şunu iletmek istiyorum; ‘Hiçbir SSK’lı hasta hastanemizin kapısından dönmeyecek’ deniliyor. Fakat bizim hastamız hastane hastane dolaşıyor. Herhangi bir sonuç alamadık. Doktorlar ‘Ameliyat olmazsa ölür’ diyor. Fakat ‘yerimiz yok’ diyerek almıyorlar.”