Genel SağlıkHABERLER

HASTALIKLAR İLK İŞARETLERİNİ AĞIZDA MI VERİYORLAR?

Ağız sağlığı ve vücudumuz arasında tahmin edilenden çok daha fazla bir bağ vardır. Ağız sağlığımız bütün vücudumuzun sağlığı hakkında ipuçları taşır. Plusdent Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Onur Öztürk bazı hastalıkların ilk işaretlerinin çoğu zaman ilk olarak ağzınızda görüldüğünü belirtti. Diğer bir taraftan ise diş eti hastalıkları gibi ağızdaki bazı enfeksiyonların vücudun diğer bölümlerinde problemlere neden olabileceğini de ekledi.

Diş Hekimi Onur Öztürk ağızdaki bakterilerin ve iltihapların vücudun geri kalanındaki sağlık problemleriyle ilişkili olduğuna inandığını belirtiyor ve ağız sağlığıyla ilişkilendirilen bazı hastalıkları sıralıyor;

* Kalp ve damar hastalıkları; Diş Hekimi Onur Öztürk yapılan son araştırmalara göre bazı kalp ve damar hastalıklarının ağız sağlıyla ilişkilendirilebildiğini belirtiyor. Bazı araştırmacıların ise dişeti hastalığından kaynaklanan bakterilerin kalp ve damar sistemini etkileyebileceğine inandıklarını da ekliyor.

* Hamilelik ve doğum; Diş Hekimi Onur Öztürk dişeti hastalığının erken doğumlarla ilişkilendirildiğini ve maalesef hamilelik sırasında yapılan diş eti tedavisinin bazen geç olabileceğini söylüyor. İşte bu yüzden hamilelik öncesinde mükemmel bir ağız sağlığına sahip olunması gerektiğinin de ısrarla üzerinde duruyor.

* Diyabet; Diyabet diş eti hastalığı, çürük, diş kaybı, ağız kuruluğu ve çeşitli ağız enfeksiyonları riskini arttırır. Bunun tersine kötü ağız sağlığı diyabetinizin kontrolünü zorlaştırır. Enfeksiyonlar kan şekerinizi yükseltebilirler. Bu durumu kontrol altına almak için ise daha fazla insülin kullanmak gerekmektedir. Bu sebeplerden dolayı diyabetli kişilerin ağız sağlıklarıyla normal bireylere göre daha fazla ilgilenmeleri gerekmektedir.

* HIV/Aids; Bazı durumlarda AIDS’ in ilk işareti ağır diş eti iltihabı ve ağızda yaralar ile belirebilir. Bu durumda dilinizin üstünde ya da ağzınızın içinde ısrar eden beyaz noktalar ya da alışılmamış yaralar olabilir. Bunları en kısa zamanda diş hekiminize göstererek muayene olmanız gerekmektedir.

Eğer şimdiye kadar ağzınıza, dişlerinize, diş etlerinize iyi bakmak için yeterli nedeniniz olmadıysa bile şimdi ağız sağlığı ve genel sağlığımız arasındaki ilişkiyi öğrendikten sonra aslında ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır. Plusdent Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Onur Öztürk dişlerimize iyi bakarak sadece şu an için değil gelecek içinde yatırım yapmış olacağımızı ifade ediyor.