HASTA ŞİKAYETLERİ NETTEN YAPILABİLECEK

Hastalar, şikayetlerini Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesindeki hasta hakları şikayet takibi ve bildirim formunu doldurarak iletebilecekler.

Hasta hakları şikayet takibi ve bildirim formunun yer aldığı Sağlık Bakanlığı internet sayfasında, vatandaşlar haklarıyla ilgili tüm şikayet ve başvurularını bu formu doldurarak bildirebilecekler.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, sağlık kurum ve kuruluşlarında yaşanan hasta hakları ihlalleri ile bunlara bağlı ortaya çıkan sorunların önlenmesi amacıyla başlatılan hasta hakları uygulamaları internete taşındı.

Sağlık Bakanlığı internet sitesinde yer alan “Hasta Hakları web sayfası”, güncellenmiş son şekliyle, Türkiye’nin hasta hakları konusunda ilk resmi portalı olma özelliği taşıyor. Hasta hakları şikayet takibi ve bildirim formunun yer aldığı web sayfasında, vatandaşlar haklarıyla ilgili tüm şikayet ve başvurularınıbu formu doldurarak bildirebilecekler.

Web sayfasında, 2003 yılında 81 ilde başlatılan hasta hakları uygulamaları kapsamında yer alan 131 hastanenin isim ve adresleri, uygulamanın başladığı hastanelerin hasta hakları kurul başkanları ve birim sorumlularının listesi ile hekim seçme uygulamasına geçen hastanelerin adresleri yer alıyor.