Genel SağlıkHABERLER

HAMİLELİKTE BRAXTON-HİCKS KASILMALARI/YALANCI KASILMALAR

Belki bu kulağa tuhaf gelen sözcüğü daha önceden duydunuz, belki de ilk defa duyuyorsunuz. Ancak durum nasıl olursa olsun, eğer bebek bekleyen bir anne adayıysanız anlamını bir an önce öğrenmenizde yarar var.

Bundan yaklaşık 150 yıl kadar önce İngiliz doktor John Braxton Hicks, gerçek doğum kasılmaları başlamadan önce rahim kaslarında meydana gelen bazı kasılmalar olduğunu fark etti ve o güne kadar hem doktorların hem de anne adaylarının yaşadığı karmaşa ve heyecana açıklık getirdi.

Günümüzde zaman zaman yalancı kasılmalar olarak da adlandırılan Braxton Hicks kontraksiyonları(kasılmaları), genelde gebeliğin son 3 ayında başlamakla birlikte zaman zaman ikinci kasılmalarda da gözlenebilir. Rahiminizi oluşturan kaslar, 30-60 saniye kadar kasılarak daha sonra gevşer. Bu kasılmaların süresi zaman zaman iki dakikaya kadar uzayabilir. Braxton Hicks kasılmaları sizi ve rahiminizi gerçek doğuma hazırladığından alıştırma kasılmaları olarak da adlandırılmaktadır.

Braxton Hicks kasılmalarının bazı özellikleri vardır:

Şiddeti sabit olmayıp değişkendir
İki kasılma arasındaki süre çok kısa değildir
Olup olmayacağı ya da ne zaman geleceği önceden tahmin edilemez
Ritmik yani düzenli değildir
Ağrıdan çok rahatsızlık verir
Sıklığı ve şiddeti giderek artmaz

Neden olur?

Braxton Hicks kasılmalarına neden olan olayların mekanizması açık değildir ancak bu konuda bazı spekülasyonlar vardır. En sık kabul edilen görüş bu kasılmaların rahimin kendi sertliğini sağlamasına yardımcı olduğu ve plasentaya kan akımını kolaylaştırdığıdır. Braxton Hicks kasılmaları, rahim ağzında açılma ya da incelmeye neden olmazlar. Bununla birlikte doğum zamanı yaklaştıkça kasılmaların şiddetinde ve sıklığında bir artış görülebilir. Bu kasılmalar yalancı doğum sancıları olarak adlandırılır ve rahim ağzının doğuma hazırlanması ile açılması ve incelmesine yardımcı olabilirler.

Braxton Hicks kontraksiyonlarını tetikleyebilen durumlar?

Bebeğiniz ya da siz çok hareketli ve aktifseniz
Birisi karnınıza sertçe dokunursa
Mesaneniz çok dolu ise
Cinsel ilişki sonrasında
Uzun süre susuz kalmışsanız

Braxton hicks kontraksiyonları tetiklenebilir.

Nasıl baş edilebilir?

Braxton Hicks kasılmaları genelde zararsız ve ağrısız kasılmalardır ancak yine de bu durum sizi rahatsız ediyorsa önüne geçmek için bazı basit öneriler işe yarayabilir.

Pozisyon değiştirin. Eğer uzun süredir ayakta ve dolaşıyorsanız uzanın ya da kasılmalar siz oturur ya da uzanırken başlamışsa kısa bir yürüyüşe çıkın.

Ilık bir duş yapın

4-5 bardak su için. Eğer kasılmaları başlatan durum su kaybı ise su içmek çok işe yarayacaktır.

Bu basit önlemler ile kasılmalar geçmiyor, sıklığı, şiddeti ve yarattığı rahatsızlık giderek artıyorsa zaman kaybetmeden doktorunuza haber verin.

VKV Amerikan Hastanesi
Kadın Sağlığı Ünitesi Dr. Alper Mumcu