Genel SağlıkHABERLER

HAMİLE BAYANLAR DA SEYAHAT EDEBİLİR, BELİRLİ KURALLARA UYMAK ŞARTIYLA…

Hamile bayanların birçoğu seyahat etmekten kaçınırlar. Peki hangi durumlarda seyahat edilebilir, hangi durumlarda seyahat edilemez. Aradığınız tüm cevaplar bu yazıda.

Hamilelikte seyahat etmek için en uygun dönem 14. ile 28. haftalar arası.

Hamilelikte seyahat genellikle bir sorun oluşturmuyor. Ancak uzun seyahatler yorucu olabiliyor. Sema Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Gülnihal Bülbül, ilk üç ay içinde mide bulantısı, kusma, sık idrara gitme, yorgunluk gibi şikayetler nedeniyle hamile bayanların seyahatte rahatsız olabilir. Uzun seyahat bir seyahate çıkacak hamile bayanlar ise ikinci trimestr denen 4.-5.-6. ayları tercih etmelidir dedi.

Hamilelere yolculuk tavsiyeleri

Sizi rahatsız etmeyecek, pamuklu, sentetik olamayan kıyafetler giyin.

Yanınıza mide yanmasını bastıracak hafif, sağlıklı yiyecek ve içecekler alın.

Elinizi yıkayamayabileceğiniz için anti bakteriyel el bezleri, kolonyalı mendil bulundurun.

Uzun yolculuklarda sık sık kısa molalar verin, kısa yürüyüşler yapın.

Yolculuklarda ayakların şişme ihtimaline karşı rahat topuksuz ayakkabılar giyin.

Yurtdışına çıkacaksanız, doktorunuzla görüşün, aşı yaptırmanız gerekiyorsa yaptırın. Sıtma. Kolera, tifo, sarılık gibi bulaşıcı hastalıkların yaygın olduğu ülkelere gitmeyi hamilelik sonrasına erteleyin.

Uçak yolculuklarında nelere dikkat edilmeli?

Uçak yolculuklarında doktorunuz öneriyorsa hamileliğin 8. ayına kadar hiçbir sakınca bulunmuyor. Tabii ki bazı durumlarda uçak yolculukları tavsiye edilmiyor. Dr. Gülnihal Bülbül,

İkiz ya da çoğul hamileliklerde

Daha önce düşük yapmış hamilelerde

Kalp-damar hastalığı olan hamilelerde uçak yolculuğunun tavsiye edilmediğini kaydetti.

Uçak yolculuğu yapacak hamileler,

Uçağa biniş sırasında sorun yaşamamak ve hatta uçuşu kaçırmamak için doktorunuzdan “uçak yolculuğu yapmanızda bir sakınca olmadığına” dair bir rapor alıp bunu tüm uçuşlarınız sırasında yanınızda taşımanız uygun bir davranış olacaktır.

Uçakta hareketsiz durmamanızda yarar uçakta zaman zaman küçük yürüyüşlere çıkın.

Uçakta koridor tarafında oturmanız hareket kolaylığı sağlayacaktır.

Uçaktaki kabin basıncı ayaklarınızda şişmeye de neden olabilir,

bu nedenle rahat bir ayakkabı giymeniz rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Hava yolculukları vücudun su kaybetmesine neden olur bu nedenle yeterli miktarda sıvı tüketmelisiniz.

Bel ağrısına karşı yanınıza yastık almanızda fayda var.

Özellikle uzun yolculuklarda tuvalet ihtiyacı ve uzun süre oturmanın zararlarından korunmak için sık aralıklarla mola vermenin önemini vurgulayan Dr. Gülnihal Bülbül, otobüs ve tren yolculuklarında, uzun süre oturmanın kan dolaşımını etkilediğini bu yüzden her 2 saatte bir koridorda yürünmesi gerektiğini belirtti.

Hamile bayanlar araba kullanabilir mi?

Hamile bayanların araba kullanmalarında sakınca olmadığı söyleyen Dr. Gülnihal Bülbül, emniyet kemeri kullanımının çok önemli olduğunu ifade etti. Karnın üstüne takılan bir emniyet kemeri bebek ve anne için kaza anında tehlikelidir. Bu nedenle, en güvenli emniyet kemeri karın altından ve göğüs arasından geçmelidir, dedi.

Hamileliğin son aylarına gelindiğinde, karın büyüdüğü ve direksiyona daha yakın olduğu için, kaza durumunda direksiyona çarpma bebek açısından riskli olabiliyor. Trafiğin yoğun olduğu zamanlarda araba kullanmak, hem yorucu olduğundan hem de mola verme imkanı olmadığından tavsiye edilmiyor. Araba ile yolculuk yapacak hamile bayanların koltuklarını hava yastıklarından mümkün olduğunca uzağa çekmelerini öneriliyor.