Genel SağlıkHABERLER

GÜZELLEŞEYİM DERKEN KÖR OLMAYIN

Makyaj malzemeleri, alerjiden göz enfeksiyonuna ve hatta körlüğe dahi yol açılabiliyor.

Op. Dr. özer Kavalcıoğlu, kozmetik malzemelerinin göz sağlığımızı nasıl olumsuz etkilediğine dair önemli açıklamalarda bulunuyor.
Kadınların en güçlü silahlarından biridir makyaj. özellikle kimi zaman buğulu kimi zamansa etkileyici ve çekici bakışlara sahip olmak adına göz makyajının kadınlar için özel bir yeri bulunuyor. Ancak her şeyde olduğu gibi makyaj malzemelerinin seçiminde de kalitesiz ürünlerden uzak durmak gerekiyor. çünkü kalitesiz makyaj malzemeleri ve yine göz bakımına dikkat etmemek, göz sağlığını olumsuz etkiliyor. Veni Vidi Göz Grup Uzmanlarından Op. Dr. özerKavalcıoğlu, “Göz altına, göz kapağına hatta alt kirpiklerin diplerine kadar sürülen göz kalemleri ve farlar, bazen akarak gözün içine girer. Bu da alerjisinden enfeksiyona kadar birçok göz problemine davetiye çıkarır. Hatta bu ürünlerin içindeki kimyasallar, körlüğe bile yol açabilir.” ifadelerinde bulunuyor.
Göz kuruluğuna yol açıyor
Göz ve çevresi, diğer bölgelere göre daha hassastır. çünkü gözlerimizde fazlaca damar ve sinir dokuları bulunuyor. Bunun için kullanılacak makyaj malzemelerinin de doğru seçilmesi gerekiyor. Yanlış seçilen makyaj malzemeleri, en çok göz alerjisine neden oluyor. Kızarıklık, yanma, kaşıntı, batma, sulanma, çapaklanma gibi yakınmalardan biri, birkaçı ya da hepsi alerjinin belirtileridir. Op. Dr. özer Kavalcıoğlu, yoğun yağ içeren kozmetik malzemelerin kullanılmamasını tavsiye ederken, “Yağın gözyaşına karışıp bir tabaka oluşturarak görmeyi bulanıklaştırması, istenmeyen sonuçlara yol açıyor. Yağlı ürünler, korneanın beslenmesi için gerekli gözyaşının işlevini engelleyerek korneada oksijensizliğe neden oluyor. Doğal olarak gözlerde günümüzün sorunu kuruluk meydana geliyor.” açıklamalarında bulunuyor.
Göz sağlığınız için bunlara dikkat edin!
Op. Dr. özer Kavalcıoğlu, makyaj yaparken göz sağlığımızdan olmamamız için şu önerilerde bulunuyor:
• Makyaj malzemesi satın alırken güvenilir markaları ve yine üzerinde “Hipo-alerjenik” veya “”Dermotolog onaylı” yazan ürünleri tercih etmelisiniz.
• 3 ayda bir maskaranızı değiştirmelisiniz. İçeriğinde 10 adetten fazla bileşen olmayan ürünleri kullanmalısınız.
• Göz kalemini gözünüzün içine sürmekten sakınmalısınız. Aksi takdirde kirpik diplerindeki yağ bezlerinin kanal ağzı tıkanabilir.
• Makyaj yapmadan önce mutlaka ellerinizi yıkamalısınız. Makyajınızı düzeltmeye çalışırken kirli temizleme mendillerini kullanmamalısınız.
• Kullanım tarihi geçmiş ürünler, gözlerde önemli problemlere yol açabilir. Bu yüzden, renginde bozulma ve kokusunda değişiklik meydana gelen ürünlerden kaçınmalısınız.
• Göz makyajınızı temizlemeden yatmamalısınız. Yoksa gözlerde tahrişe, kapak kenarlarındaki gözyaşı kanallarının ağızlarını kapatabileceğinden arpacık, kapak kisti ve gözyaşı azlığına neden olabilir.
• Suyla kolayca temizlenebilen makyaj malzemelerini tercih etmelisiniz. Ayrıca maskaranın sıvı ortamı, mikropların kolayca üremesine neden olur. Bu da gözde şişme, ciltte kızarma ya da pullanma meydana getirir.