Genel SağlıkHABERLER

GÜNEŞTEN KORUYUCU KREMLER YARARLI MI, ZARARLI MI?

Güneşin sağlığa zararları konusundaki toplum bilinci gün geçtikçe artıyor. Ancak yapılan çalışmaların sonuçları henüz korunma konusunda yeterli önlemlerin alınmadığını gösteriyor. Ayrıca güneşten koruyucu kremlerin faydalarının yanı sıra zararlı etkileri olabileceği konusunda da tartışmalar devam ediyor. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vakfı’na bağlı Academic Hospital doktorlarından Deri Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Zeynep Demirçay, tüm tartışmalara rağmen doğru seçildiğinde ve kullanıldığında güneşten koruyucu kremlerin en etkin ve güvenli korunma yöntemlerinden biri olduğunu söyledi.

Güneşin zararlı etkileri hakkında bilgi veren Zeynep Demirçay, güneşe fazla maruz kalındığında güneş yanığı ve güneş çarpması gelişebileceğini, bebeklerin ve yaşlıların güneşten daha kolay etkilendiklerini bildirdi. Güneşin deri kanserine neden olabileceğine dikkat çeken Demirçay, özellikle çok sayıda güneş yanığı geçirenlerin, çocukluk çağından itibaren sık ve yoğun güneşe maruz kalanların risk altında olduğunu, açık tenli kişilerde bu riskin daha da yüksek olduğunu belirtti. Demirçay, güneşin deri yaşlanmasına, deride lekelenmeye ve bazı kişilerde güneş alerjisine neden olduğunu ifade etti.

Güneşten Koruyucu Kremler Deri Kanserinden Koruyor mu?

Prof. Dr. Zeynep Demirçay, güneşten bize ulaşan ve gözle görünmeyen ışınlardan ultraviyole B (UVB)’nin güneş yanığından sorumlu olduğunu, ultraviyole A (UVA)’nın ise derinin daha derin tabakalarına kadar ulaşabildiğini, ayrıca hem UVA’nın hem de UVB’nin deri kanserini ve deri yaşlanmasını artırdığını belirtti.

Güneşten koruyucu kremlerin üzerinde yazan güneş koruma faktörünün (SPF), ürünün UVB’den ne kadar koruduğunu gösterdiğini ifade eden Demirçay, “Örnek olarak SPF 15 olan güneş koruyucu kremler kullanıldığında UVB’ye bağlı kırmızılık cevabı 15 kat daha uzun sürede ortaya sürede ortaya çıkacaktır. Güneş altında koruyucu sürmeden 10 dakikada kızarıklık beliriyorsa, koruyucu ile bu süre 150 dakikaya uzayacaktır.” dedi.

Güneşten koruyucu kremlerin deri kanseriyle ilişkisi hakkında bilgi veren Zeynep Demirçay, koruyucu kremlerin skuamöz (yassı) hücreli cilt kanserinden koruduğunu, ölümcül olabilen malign melanomdan koruyup koruyamadığının ise tartışmalı olduğunu bildirdi. 2011 yılında yayınlanan çalışmaya göre, düzenli olarak güneşten koruyucu krem kullanmanın melanom riskini azalttığını kaydeden Demirçay, güneşten koruyucuların yeni ben oluşumunu önlediğini de söyledi.

Seçerken ve Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Prof. Dr. Zeynep Demirçay, güneşten koruyucu krem seçerken ve kullanırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda da şu bilgileri verdi:

• Hem UVA hem de UVB dalgalarına karşı geniş etkili koruyucu kremlerin olması çok önemlidir. Sadece UVB’yi bloke eden koruyucu kremler deride güneş yanığını engelledikleri için güneşte uzun süre kalınmasına olanak sağlayacak ve zararlı UVA ışınlarından da korumadıkları için faydadan çok zarar verecektir.

• Koruma faktörü en az 30 (SPF 30) olan bir ürün seçilmelidir.

• Cildi yağlı olanlar jel veya yağsız ve su bazlı ürünleri, cildi kuru olanlar krem bazlı ürünleri seçebilir. Vücut korumasında ise sprey ürünlerin kullanımı daha pratik olabilir. Suya dayanıklı ürünler, terleyince ve suda, etkinliklerini daha uzun süre devam ettirebilir.

• Koruyucu kremin güneşe çıkmadan 15-30 dakika önce uygulanması gerekir.

• Ürünün kutu üzerinde yazan faktör kadar koruyabilmesi için kalın tabaka olarak sürülmesi gerekir. Bu doz 2 mg/cm² olmalıdır. Çalışmalar genellikle bu miktarın dörtte biri kadar dozun kullanıldığını göstermektedir. Yüz, ense, kulak, kol ve bacakları korumak için gerekli koruyucu miktarı 2 çorba kaşığı kadar olmalıdır.

• Koruyucunun iki saatte bir tekrar sürülmesi gerekir.

• Güneşten koruyucu krem yüzme ve kurulanma sonrasında tekrar sürülmelidir.

• En önemlisi güneş koruyucular bize gereksiz bir güven vermemeli ve güneşte kalma süremizi arttırmamalıdır.

Bebeklerde ve Gebelerde Hangi Güneşten Koruyucu Kremler Tercih Edilmeli?

Academic Hospital Deri Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Zeynep Demirçay, güneşten koruyucuların içeriklerine göre kimyasal ve fiziksel koruyucular olarak iki gruba ayrıldığını belirtti. Fiziksel koruyucuların güneş ışınlarını yansıtan titanyum dioksit ve çinko oksit gibi mineral filtre içerdiğine dikkat çeken Demirçay, “Mineral içerikli ürünler daha az kimyasal içerdikleri için derisi alerjik veya hassas kişilerde tercih edilebilir. Bebeklerde ve gebelerde ise hormon benzeri etkileri konusunda tartışmaların devam ettiği paraben maddesini içermeyen ürünler tercih edilmelidir. Çocukluk çağında geçirilen güneş yanıkları deri kanseri riskini arttırmaktadır. Bu nedenle çocukların güneşten korunmaları çok önemlidir.” diye konuştu.

Güneşten Koruyucu Kremler D Vitamini Üretimini Azaltır mı?

Vücudumuzda D vitamini üretiminin yüzde 90’ının güneş ışınlarıyla olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Demirçay, teorik olarak yüksek koruma faktörlü koruyucu kremlerin vücudun tüm güneş gören alanlarına düzenli olarak her gün uygulandığında D vitamini eksikliği olabileceğini belirtti. Bu durumda D vitaminin ağızdan alınması gerektiğini vurgulayan Demirçay, “Güneş koruyucu kremler genellikle günlük hayatta bu şekilde tüm güneş gören alanlara yeterli miktarda uygulanmamakta ve çoğu zaman uzun saatler güneşte kalınan tatil dönemlerinde kullanılmaktadırlar. Bu durumda ise D vitamini eksikliğine neden olmamaktadırlar.” dedi.