Genel SağlıkHABERLER

GÜNEŞ KORUYUCULAR HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

GÜNEŞLE OYNAŞIRKEN

Y akın geçmişe kadar özellikle batılı insanlar için beyaz ten güzelliğin ve estetiğin sembollü iken,kadınlar kendilerini güneşe karşı korumak için rengarenk uzun elbiseler,şapkalar ve şemsiyeler ile gezerken,hata beyazlaşmak için arsenik içmeye bile göz önüne alırken 1900 yıllardan bu yana

beyaz ilahlar yerlerine saatlerce kendilerine cömertçe güneşe teslim eden ve ya her fırsatta solaryum salonlarına koşan bronzlaşmış güzellere kaptırdı.

Güneş e güneş koruyucuların doğru seçimi hakkında cilt hastalıkları uzmanı Dr.Melisa ECZACIBAŞI ile görüştük

Güneş banyoları ve bronz renk her kese çok çekici gelse dahil,cildimiz , güneşe direkt teslim edilmeyecek derecede hassas ve değerli bir organdır,güneşten sonra cildimizde kendisini sevimli ve ya sevimsiz belirtiler şeklinde gösteren bir çok cilt hasarını rastlamak mümkün bunların arasında sıklıkla çiller,güneş lekeleri,erken yaşlanma,kanser ve kataraktı sayabiliriz,bunca nedenleri göz önüne alırsak güneşin faydalarından yararlanarak,zararlarından da bilinçli ve planlı bir şekilde korunmak gerektiğini unutmamak gerekir.

SPF sun protection factor yanı güneşten koruma faktörü UV ışınlarını filtre eden ve Zaralarını

En aza indirecek son yüz yılın en önemli buluşu,her cilt tipinin güneşte yanmayarak ve etkilenmeyerek kalabileceği süre farklıdır,kimleri çok kısa bir sürede güneşe karşı hassasiyet gösterirken,kimisi ise çok uzun süre güneşe karşı dayanaklı olabiliyor.SPF adı verilen ürünler ise güneşe karşı dayanıklılık süresini uzatır,örneğin,SPF koruyucu olmadan güneşte 15 dakikada pembeleşip,kızarıyorsanız,bu süre,SPF 6 ile (6 faktör içeren güneş koruyucu)90 dakikaya uzayacaktır,SPF 10’le(10 faktor içeren güneş koruyucu)150 dakikaya kadar uzayacaktır,daha doğrusu ne kadar yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanırsanız,zararlı etkilere karşı koruma da o kadar uzayacaktır,en doğrusu bu ürünleri seçerken doğru bir politika izlemeniz.

* Bileşiminde hem UVA hem UVB koruma içeren ürünleri seçin.UVA cildin derinliğini, UVB cildin yüzeysel tabakasını etkilediğinden, UVA ciltteki tahribatını uzun sürede kırışıklık ve elastikiye kaybı şeklinde,UVB ışınları ise tahribatını kısa sürede güneş yanığı şeklinde gösterir.

*Seçiminizi çinko oksit ve titan dioksit içeren ürünlerden yana kullanın.Birleşiminde bu maddeleri içeren ürünler size daha uzun süreli ve kaliteli koruma sağlayacaktır.

*Günlük bakımda en az 15 faktörlü SPF kremler kullanın ,Bu sayede UVB ışınlarını yaklaşık %90 oranında engellenmiş olur.Hassas,allerjik ve açık ten rengine sahip iseniz daha yüksek faktörleri tercih edin.

* İçeriğinde etkili maddeler bulunduktan sonra pahalı güneş koruyucu ile ucuz güneş koruyucu arasında büyük fark yoktur.Cebinize uygun olanı seçin ve cildinize bu sihirli kremden bol bol sürün.Unutmayın yetersiz kullanmak ve ya etki süresi geçtikten sonra yeniden krem sürmemek size gereken yararı gösteremez.

* Makyaj yapıyorsanız,sıra ile nemlendirici,güneş koruyucu ve fondöteninizi uygulayın.Bazı SPF ürünler nemlendirici özelliği taşıdığı gibi bazı nemlendiriciler de güneş koruma faktörü içerebilir.bir çok zaman hem nemlendirici hem de güneş koruyucu kullanmanız gerekirken zor durumda kaldığınızda her 2 özelliği taşıyan tek ürün de kullanabilirsiniz.

*Su,deniz,kar UV ışınlarını şiddetli yansıtırlar.Kayak yaparken ve ya plajda uzun süre kaldığınızda daha fazla koruyucu kullanın.Sakın gölgede oturduğundan dolayı koruyucu sürmeyi imal etmeyin.

* Ürün seçerken üzerine “water proof”veya”water resistant”yazanları tercih edin.uzun süre suda kaldığınızda,terlediğinizde,güneş koruyucu etkisini kaybedebilir.”water proof”yani suda çıkmama özelliği olanlar terleme ve su ile akmazlar ve etkilerini sürdürürler.

*Güneş koruyucu kullanmanın yaş sınırı yok.Bebek,yaşlı,genç herkes güneşin risklerinden etkilenir.Bebeklere 6-8 aylıktan itibaren koruyucu sürmeli,16 yaşın altındaki çocuklarda deri ince ve hassas olduğundan uzun süre dışarda oynamak ve gezmek ciltlerini tahrib edebilir. Ve kanser riskini artırabilir,ileri yaşlarda ise güneş koruyucu en iyi antiaging kreminiz ve yaşla birlikte artan bir çok güneş hasarın .engelleyicisi