Genel SağlıkHABERLER

GÜLÜŞÜNÜZE TEST SÜRÜŞÜ YAPIN…

Yüz güzelliğinin en önemli unsuru olan güzel bir gülüş artık hayal değil. Gülüşünüzden memnun değilseniz ve bir değişiklik yapmayı düşünüyorsanız, öncelikle nasıl bir gülüşe sahip olmak istediğinize karar verin. Deyim yerindeyse ‘gülüşünüze test sürüşü’ yapın. Diş Hekimi Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, güzel bir gülüş için dişlerinizi yaptırmaya karar vermeden önce gülüşünüzü test etmenin yollarını anlattı.

İnsanlık var olalı beri devam eden genç ve güzel görünme arayışı günümüzde de sürüyor. Estetik operasyonlara olan ilginin artması da bunun bir göstergesi. Estetik operasyonlar içerisinde birinci derecede görselliğe en çok hitap eden operasyonlardan biri de, uzman diş hekimlerince yapılan diş estetiği uygulamaları.

Modern yaşamı kolaylaştıran bir unsur olan ileri teknoloji, yaşamın her alanında olduğu gibi diş estetiği alanında da büyük yenilikler ve hasta açısından çok ciddi kolaylıklar sağlıyor. Yüz güzelliğinin en önemli unsuru olan, kişinin sosyal yaşamında özgüveninin artmasını sağlayan güzel bir gülüşe sahip olmak, teknoloji sayesinde artık çok kolay.

Günümüzde estetik diş hekimleri, teknolojinin de imkânlarından yararlanarak geliştirdikleri tekniklerle, bir sanatçı titizliğiyle, ağız ve diş sağlığının yanı sıra artık diş estetiğinin de önemine vakıf olan hastaları üzerinde adeta harikalar yaratıyorlar.

Diş Hekimi Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, kişide özgüveni arttırmada da oldukça büyük etkisi olan güzel bir gülüş için dişlerinizi yaptırmaya karar vermeden önce gülüşünüzü test etmenin yollarını anlattı.

1- Deneme Gülüşü: Ağızda var olan dişlerden alınan ölçüden elde edilen kalıp üzerine, diş hekiminiz kendi dişlerinizin üzerine oturacak plastik esaslı bir malzemeden gülüş dizaynı yapıyor. Bu çalışma önemli oranda dişlerinizin nasıl olacağını görmenizi ve hissetmenizi üç boyutlu olarak sağlıyor. Bu geçici dişler ile bir süre gezinebilir ve dişten ne beklediğinizi ve çevrenizin ne düşündüğünü daha kolay anlayabilirsiniz.

2- Bilgisayarlı estetik görüntüleme: Bu yöntemde diş hekiminiz, yüzünüzün ve dişlerinizin değişik açılardan resmini çekerek ve bazı ölçümler yaparak bilgisayar ortamına aktarır. Bu resimler üzerine özel programlar ile yeni gülüşün dizaynı yapılabiliyor. Bu, diş aralıklarının kapatılması ve diş boylarının uzatılması gibi küçük değişimler yapmakta etkili bir yöntem ancak, iki boyutlu olduğu için büyük değişimler yapmakta yanıltıcı yönleri mevcuttur. Kişinin bilgisayarda beğendiği görüntü ağızda uygulanınca farklı hissedilebilir, o yüzden ağızda uygulanan üç boyutlu yöntemler daha etkilidir.

3- Direkt kompozit uygulamaları: Kompozit, diş hekimlerinin dolgu yaparken kullandığı diş renginde ve yapısında malzemelerdir. Diş hekimi gerekli düzenlemeleri bu malzeme ile yaparak hastanın ağzında yeni gülüşü şekillendirir böylece kişi yeni gülüşünü üç boyutlu olarak yaşayabilme şansını elde etmiş olur.

4- Ağızda direkt mum mock-up uygulamaları: Diş hekimi mum esaslı, dişe benzeyen özel bir malzeme ile kişinin ağzında var olan dişlerinden alınan ölçüden elde edilen kalıp üzerine gülüş dizaynı yapıyor. Mumlar dişlere tek tek uygulanarak hasta ile hekim karşılıklı beklentilerini konuşuyorlar. Estetik göreceli bir kavram olduğu için mum mock-up yöntemi etkili bir yöntemdir. Hastanın istekleri ile hekimin isteklerini ortak bir payda altında toplar. Mum üzerine yapılan boy, şekil, fırlaklık ve genişlik değişimleri sonucunda kişiler özledikleri gülüş dizaynına sahip olabiliyor.