Genel SağlıkHABERLER

GÖZ ENFEKSİYONU KALICI ASTİGMATA NEDEN OLABİLİR!

Gözde kızarıklık, sulanma, yanma, batma, bazen de çapaklanma… Yaşam kalitesini oldukça düşüren bu belirtilerin altında; halk arasında “göz enfeksiyonu – göz nezlesi” olarak bilinen, tıbbi olarak ‘konjonktivit’ veya ‘kırmızı göz’ olarak adlandırılan h

Konjonktivit, gözün ön yüzeyi ile kapakların içi yüzeyini örten ve dışarıdan şeffaf olarak görülen zar yapısındaki dokunun iltihaplanmasına denir. Nedeni alerjik reaksiyon da olabilir, bakteri ya da virüsün bulaşması veya gözyaşı eksikliği de. Konjonktivit hastası olan kişiler, belirtiler görüldükten sonraki 7 ile 14 gün arasında hastalığı bulaştırabilir. özellikle viral kaynaklı konjunktivit salgın yapabilir. üstelik damlacık enfeksiyonu nedeniyle hastayla aynı ortamda bulunmak bile enfeksiyonun yayılmasına neden olabilir. Göz enfeksiyonunun oluşturduğu bir başka önemli durum ise tedavide geç kalındığında geri dönüşümü olmayan sorunlara yol açabilmesidir. Konjonktivit doğru zamanda, doğru şekilde tedavi edilmezse, sık sık tekrarlayabilir veya aylarca sürebilir. Daha da önemlisi, gözde kalıcı astigmat gibi hastalıklar oluşturarak görme kalitesini kalıcı olarak düşürebilir.
En tipik belirtisi gözde kızarıklık
Konjontkivit belirtileri altta atan nedene göre değişebilir. Ancak bazı belirtiler var ki bunlar değişmez. Gözün beyaz kısmında kızarıklık, sulanma, yanma ve batma, hiç değişmeyen belirtileridir. Ayrıca altında yatan nedene göre; çapaklanma, kaşıntı, şişlik, gözde ışığa karşı hassasiyet ve gece boyunca bir ya da her iki gözde birden akıntı gelmesi gibi belirtiler ortaya çıkabilir. örneğin her iki gözde oluşan kızarıklığa kaşıntı da eşlik ediyorsa nedeni genellikle alerjik reaksiyondur. Eğer gözde yanma, batma ile beraber kızarıklık varsa bu kuru göze bağlı konjonktivite işaret eder.
Yüzde 70’i bakteri nedenli ortaya çıkar
Göz enfeksiyonunun yüzde 70’i bakteri, yüzde 25’i de virüs kaynaklıdır. Nedenleri ise şu şekildedir: Gözyaşı yetersizliği ile rüzgara ya da güneş ışığına fazlaca maruz kalmanın neden olduğu göz kuruluğu, göze kimyasal madde sıçraması, alerjik reaksiyon, toz, kıl veya kum gibi yabancı cisimlerin göze temas etmesi, sigaralı ortamlar gibi etkenler de konjunktivite yol açan diğer unsurları oluşturur.
Kalıcı astigma yaparak görme kalitesini düşürür
Göz enfeksiyonu tedavi edilmediği takdirde oluşturabileceğ durumlar şu şekildedir:
özellikle yumuşak kontakt lens kullanan hastalarda derin kornea enfeksiyonları oluşabilir. Derin enfeksiyonlar da iz bırakarak iyileşir ve kalıcı astigmatizma yaparak görme kalitesini düşürür.
Alerji konjonktivitte kişi gözünü sık sık kaşımak zorunda kalır. Gözü sık sık kaşımak da korneanın incelmesine, bunun sonucunda da “keratakonus” denilen ve kalıcı görme kusuruyla seyreden hastalığa neden olabilir ya da mevcut hastalığın ilerlemesine yol açabilir.
Virüslerle meydana gelen konjonktivit tedavi edilmezse, tekrarlayan enfeksiyonlar sonucu gözün üzerinde bir leke oluşturup, görme seviyesini bozabilir. Virüs görme merkezine yerleşirse, bu kez kalıcı görme kusurları yapabilir.
Tedavi altta yatan nedene göre değişir
Tedavi şekli konjonktivite neden olan faktöre göre düzenlenir. örneğin alerjik konjonktivitte göz damlalarıyla alerjinin yapmış olduğu kaşıntı ile kızarıklık ortadan kaldırılır. Konjunktivit kuru göze bağlı tahriş nedeniyle oluşmuşsa, göz suni gözyaşlarıyla nemlendirilir. Kimyasal konjuntivitlerde gözü acilen bol su ile yıkamak gerekir. Bakteri kaynaklı olanlar antibiyotik tedavisine daha hızlı cevap verir. Viral enfeksiyonlar ise tedavi edilemez, sadece yakınmalar azaltılmaya çalışılır. Konjonktivitin tedavisinde genel hijyene dikkat etmek ve varsa alerjiye neden olan faktörün ortamdan uzaklaşılması son derece önemli. Konjonktivitler doğru zamanda, doğru tedavi edildiği takdirde bunların birçoğu kalıcı bir hasar yapmadan iyileşir. Ancak tedavide geç kalındığında ya da kişinin tedaviyi aksattığı durumlarda ise durum ciddileşebilir ve bu durumda cerrahi yönteme başvurmak gerekebilir. örneğin gözün kornea tabakasında lekelenme oluşmuşsa lazerle tedavi ve ya kornea nakli yapılır. Konjunktiva yapışıklıkları cerrahi olarak serbestleştirilir.
Göz enfeksiyonundan korunmak için…
Elleriniz sürekli yıkayın,
Enfeksiyon kapmış kişilerin havlu, makyaj malzemesi ve yastık gibi eşyalarını kullanmayın.
Havuzların bakımlarının titizlikle yapılmış olduğunu kontrol edin ve enfekte kişilerin girdiği havuza girmeyin.