Genel SağlıkHABERLER

GLOKOM HASTALARI, TRAFİKTE DİKKAT!

Dünya çapında körlük nedenleri arasında 2. sırada yer alan glokom (göz tansiyonu), sürücülerin kaza yapma riskini arttırıyor.

Op. Dr. özer Kavalcıoğlu, hem glokomla ilgili Japonya’da yapılan son araştırmanın detaylarını hem de glokom hastalarının günlük hayatta dikkat etmesi gereken konuları paylaştı.
Dünyada ve ülkemizde en sık görülen glokom, özellikle 40 yaş üstü insanlarda ortaya çıkıyor. En sinsi hastalıkların başında gelen glokom, kalıcı körlüğe dahi sebep olabiliyor. Veni Vidi Göz Grup Uzmanlarından Op. Dr. özer Kavalcıoğlu, “Glokom her ne kadar her yaştan insanı etkilese de özellikle artan yaşla birlikte görülme sıklığı da artıyor. Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokom, göz içi basıncının görme sinirini incelterek, hasara uğratması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.” derken, glokomun aynı zamanda sık olmamakla birlikte bulanık görme, gece görüşünde ışık yansımalı görüş, televizyon izlerken göz etrafında ağrı ve baş ağrısı gibi belirtilerle kendisini gösterdiğini ifade ediyor. Glokom, erken fark edilmezse kalıcı körlüğe dahi sebep olabiliyor. En sinsi göz hastalıkların başında gelen glokomdahastalar, görme duyularını yüzde 40 oranında kaybetmeden önce bu rahatsızlığın farkına varamıyorlar ve bu durum da ne yazık ki hastalığın kontrol altına alınmasını geciktiriyor.
Glokomu olan sürücüler dikkat
Glokom hastalığında hastanın görme alanının yavaş yavaş daraldığını ve yan görüş alanının yitirildiğini belirten Op. Dr. özer Kavalcıoğlu, “Hasta glokom dolayısıyla yan görüş alanını kaybettiği için özellikleaniden yola çıkan araçları ya da kişileri fark edemez. Ancak arabasının kapı kenarlarını çarpmaya ya da yanındaki araçları göremediği için yaptığı trafik kazalarıyla glokom hastası olduğunu farkına varır.”açıklamalarında bulunuyor. Yine Op. Dr. özer Kavalcıoğlu, en son Japonya’da glokom hastaları üzerine yapılan bir araştırmadan yola çıkarak, glokom hastalarının normal görüşe sahip kişilere göre 2 kat daha fazla trafik kazası yaptıklarını belirtiyor. “Japonya’da yapılan bir araştırma, glokom hastası olan kişilerin, normal görüşe sahip sürücülere oranla 2 kat fazla kaza yaptıklarını ortaya koymuştur. Yan bakış alanlarındaki daralma, ışık hassasiyeti, bulanık görme, karanlıkta görüşün azalması gibi etkenler yapılan bu kazaların en önemli sebepleridir.” diyen Kavalcıoğlu, glokom olduğunu düşünen kişilerin vakit kaybetmeden göz muayenesinden geçmelerini tavsiye ediyor.
Hayatınızı riske atmayın!
Glokom hastalığının teşhisinden sonra, hastalığın kontrol altına alınması için uzmanlarla birlikte hastalara da çok fazla görev düşüyor. Op. Dr. özer Kavalcıoğlu, glokom hastalarına şu tavsiyelerde bulunuyor:
-Mümkün olduğunca gece araç kullanmayın. Eğer araç kullanmak zorundaysanız, o zaman bir yakınınızdan mutlaka yardım isteyin.
-Açık renkli ve özellikle sarı renkli camlar, mavi ışığı süzerek daha net bir görüşün elde edilmesini sağladığı için gece direksiyon başına geçildiğinde bu tarz gözlükler kullanılmalıdır.
-40 yaşından itibaren herkesin düzenli olarak göz muayenesi yaptırması gerekmektedir. Hastalığın kontrol altına alınmasındaki en önemli faktör ise, kişilerin özellikle 40 yaşından sonra düzenli olarak göz muayenelerini yaptırmalarıdır. Rutin olarak yaptırılacak bu kontroller ile hastaların yaşam kaliteleri önemli oranda yükselecek ve kalıcı sağlık sorunlarına sebep olacak hastalıkların önüne geçilebilecektir.