GENÇLER KENDİLERİNİ YALNIZ HİSSEDİYOR

Gençler Kendilerini Yalnız Hissediyor

Bursa Parapsikoloji ve Ruhsal Araştırmalar Derneği Başkanı Cavit Utku,insanların sevgisizlik nedeniyle mutsuz olduklarını belirterek “Günümüzün en büyük eksikliği sevgisizlik” dedi. Utku, Bursa Büyükşehir Belediyesi Yerel Gündem 21 Gençlik Konseyi ve Bursa Parapsikoloji ve Ruhsal Araştırmalar Derneği’nce düzenlenen “Gençliğin Sorunu, Yalnızlık” konulu konferansta, teknolojinin gelişmesi ve insan ilişkilerinin zayıflamasıyla birlikte, özellikle gençlerin kendilerini yalnız hissetmeye başladığını söyledi. İnsanların yalnız yaşamalarının mümkün olmadığına işaret eden Utku, “Günümüzün en büyük eksikliği sevgisizlik. İnsanlar, mutlaka sevgilerini, bilgilerini ve zamanlarını paylaşmak zorundadır” diye konuştu. Utku, Özbekistan’da araştırmalara yaptığı dönemde, toplumun çok fakir olmasına karşın, aralarındaki paylaşım nedeniyle mutlu olduklarını gözlemlediğini anlatarak, sevgi ve paylaşımın, birçok sorunu ortadan kaldırmasa da sorunlar karşısında bireylerin daha güçlü durabilmelerine olanak verdiğini belirtti.

“AİLE-ÇOCUK İLİŞKİSİ”

Aile ilişkileri üzerine yapılan araştırmaların, anne ve babaların çocuklarıyla yeterli düzeyde iletişim kuramadıklarını ortaya koyduğunu dikkati çeken Utku, aile içinde anlaşılmadığını düşünen gencin, ya kendi içine kapandığını ya da tehlikeli bazı organizasyonlar içinde kimlik arayışına girdiğini kaydetti. Cavit Utku, ebeveyn ve çocuk arasında yaşanan sorunların genellikle “kuşak çatışması” ile açıklanmasına karşın aslında bunun, gencin özgür olabilme ve birey olduğunu ispatlama duygusundan kaynaklandığını savundu. Anne ve babalara, çocuklarına birey olmaları için fırsat vermeleri önerisinde bulunan Utku, şöyle konuştu:

“Çocuklarınız hangi yaşta olursa olsun onlara fikirlerini özgürce söylemesine izin verin. Böylece çocuk kendine değer verildiğini ve aile içinde bir yeri olduğunu fark edecektir. Çocuklarınız, bu sayede toplumda daha kolay yer edineceklerdir. Eğer çocuğunuza sadece yanlışlarını söylüyor, onun bu davranışlarının nedenini araştırmıyor, onunla ilgilenmiyorsanız, çocuk sizden kopacaktır.”