Genel SağlıkHABERLER

GENÇ KIZLAR, MEZUNİYET ÖNCESİ ESTETİK İÇİN SIRAYA GİRİYORLAR…

Gençlerin mezuniyet öncesinde başvurduğu operasyonlar hakkında bilgi veren Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu; burun, göğüs, liposuction ve dudak estetiğinin ilk sıralarda yer aldığını söylüyor. Kışlaoğlu’na göre, estetik uzmanlara başvuran genç kızlar Penelope Cruz’un vücut hatlarına, Angelina Jolie’nin dudaklarına, Jennifer Lopez’in kalçalarına sahip olmak istediklerini söylüyor.

Genç kızlar için mezuniyet baloları hayatlarının en önemli anlarındandır. Bu özel gecede göz kamaştırıcı güzelliğe sahip olmak için âdeta birbirleriyle yarışırlar.

Şimdilerde ise genç kızlar için baloda giyecekleri kıyafetin çok şık olması yetmiyor. Gençler artık estetik bakımdan da gecenin en gözdesi olmak için çabalıyor.

Haziran ayı ile birlikte start alan mezuniyet baloları için hazırlıklar şimdiden başladı. Gençler, özellikle de genç kızlar baloda giyecekleri kıyafetlerden önce, vücutlarında beğenmedikleri yerleri güzelleştirmek için estetik uzmanlarından en yakın tarihe randevu almak için yarışıyor.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Erol Kışlaoğlu, yazın düğün sezonunda evlilik öncesi estetiğe, mezuniyet balolarının yapıldığı Haziran döneminde ise mezuniyet öncesi estetiğe başvuruların sayısında önemli bir artış olduğunu söylüyor.

BURUN ESTETİĞİ GENÇ KIZLARDA DA İLK SIRADA

Kilosundan şikâyetçi olanlar fazla yağlardan kurtulmak için liposuction yaptırmayı, göğüslerinin küçük veya fazla büyük olmasından yakınanlar ise göğüs estetiğini tercih ediyor. Prof. Kışlaoğlu, hem kızlarda, hem erkeklerde burun estetiği gelen talepler arasında ilk sırada yer aldığını belirterek, “Gençlerin favori estetikleri arasında neredeyse yüzde 50 oranla başı çeken burun estetiğini, yüzde 20 ile göğüs estetiği takip ediyor. Genç kızlar arasında liposuction yaptırmak isteyenlerin oranı da yine yüzde 20’lerde” diyor. Prof. Kışlaoğlu, dolgu yöntemiyle dudaklarına istedikleri şekli verdirmek isteyenlerin oranına da yüzde 10 olarak belirtiyor. Kışlaoğlu’nun belirttiğine göre, estetik uzmanlara başvuran genç kızlar Penelope Cruz’un vücut hatlarına, Angelina Jolie’nin dudaklarına, Jennifer Lopez’in kalçalarına sahip olmak istediklerini söylüyor.

Mezuniyet öncesi estetikte zamanlamanın önemli olduğunu kaydeden Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, söz gelimi bazı yöntemlerde iyileşme süresinin biraz uzun olduğu göz önüne alınarak, burun ameliyatının mezuniyet balosundan 1 ay kadar önce yapılması gerektiğine vurgu yapıyor.

Öte yandan, kendisinin de uyguladığı, açılımı Minimal Girişimle Burun Estetiği olan MİR yöntemi ile 30 dk. süren ameliyat sonrası, hastanın 4-5 saat sonra evine dönebildiğini de hatırlatmadan geçmiyor Prof. Kışlaoğlu.

Kışlaoğlu, MİR tekniği ile yapılan operasyon sonrası, kişinin sosyal hayatına daha çabuk döndüğünü belirterek, düğün öncesi burun ameliyatı için bu yöntemin tercih edilebileceğine dikkat çekiyor.

AMELİYATTAN KORKANLARA DOLGU

Mezuniyet öncesi hokka gibi bir buruna sahip olmak konusunda kararlısınız, ama ameliyattan korkuyorsunuz. Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, ameliyattan sonra burnunuzun nasıl bir şekil olacağını merak edenlerin, “dolgu maddesi” ile 8 aylık veya 2 senelik yeni bir buruna kavuşabileceğini söylüyor. Prof. Kışlaoğlu, 8 ay veya 2 senelik sürenin, kullanılan dolgu maddelerinin dayanıklılık süreleri olduğunu belirterek, bu süre sonunda dolgu maddesinin vücut tarafından emilip burnun yavaş yavaş eski şekline döneceğini ifade ediyor. Hemen hatırlatalım! Dolguyla burun estetiği, 5–10 dk. içinde yapılabilecek bir yöntem.

ANNEYE LIPOSUCTION, KIZINA DUDAK DOLGUSU

Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, ailelerin, mezuniyet balosu estetiğine nasıl baktığı konusuna da değinmeden geçmiyor. “Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de estetik yaşı oldukça aşağılara düştü. Artık 16–17 yaşındaki genç kızlar burun ve göğüs ameliyatı için geliyor” diyen Prof. Kışlaoğlu, özellikle genç kızların lise son sınıfta iyi bir karne karşılığında ebeveynlerinden estetik sözü aldığına dikkat çekerek, kimi ailelerin de mezuniyet estetiğine sıcak yaklaştığını söylüyor.

Prof. Kışlaoğlu, yakın zamanda yaşadığı bir olayı anlatıyor: “Yakın zaman önce anne-kız geldiler. Anne biraz kiloluydu, liposuction yaptırmak istediğini söyledi. Liposuction’a da kendisini kızının ikna ettiğini söyledi. Lise son sınıftaki kızının da mezuniyet öncesinde dudak estetiği yaptırmak istediğini anlattı. Anneye liposuction yaptık, kızına da dudak dolgusu uyguladık.”

Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu