Genel SağlıkHABERLER

FRANSA’DA ‘KANDAKİ ALKOLÜ AZALTAN İÇECEK’ ŞOKU

İçildiğinde kanda bulunan alkol oranını azalttığı iddia edilen içecek, Fransa’da piyasaya sürülmesinin ardından büyük bir tartışmaya yol açtı

AFP’nin haberine göre Outox adlı içeceğin üreticileri, içeceği “devrimsel bir ürün” diye nitelendirirken; doktorlar, sağlık ve güvenlik kampanyacıları büyük şüpheyle yaklaştıkları bu ürünün bilimsel araştırmalarının yapılmadığını, insan sağlığı için zararlı olabileceğini, aynı zamanda insanları daha fazla alkol tüketmeye ve alkollü araç kullanmaya teşvik edeceğini belirtti.

İçeceğin “sihirli formül” diye tanımladıkları içeriğini açıklamak istemeyen Outox firmasının temsilcisiyse gereken tüm tıbbi testleri yaptıklarını ve aldıkları sonuçların kesin olduğunu söyledi. Outox firması içeceğin farklı sürümlerini Kanada ve çeşitli ülkelerde de satışa çıkardı. Fransa Sağlık Bakanlığı yetkilileri yaptıkları açıklamada, içeceğin sağlığa zararlı olduğu ispatlanmadıkça bir yasağın mümkün olmadığını belirtti.

Alkol karşıtı kampanya grubu ANPAA’nın başkanı Alain Rigaud, “Eğer bu ilacın gerçekten kandaki alkol oranını düşürdüğü kanıtlanırsa ilacın yaratıcısı Nobel ödülünü hak eder. Fakat bu ilaç insanları, alkol seviyelerine dikkat etmeden araba kullanmaya bile teşvik eder” dedi.

Kendi internet sitesinde ise içecek, “Sadece sihir” diye nitelendiriliyor.

Aslında bir Belçikalı şirket tarafından üretilen içeceğin lisansı daha sonrasında Lüksemburg merkezli Outox International’a satıldı. Her ne kadar şirket içeceğin içeriğini açıklamasa da Gerard Portre isimli bir bilim adamı içeceğin sırrının içeriğinde bulunan meyve şekeri olduğunu iddia etti.

Benzer bir iddiayla yine 2006 yılında Fransa’da başka bir içecek daha piyasaya sürülmüş, fakat “kandaki alkolü düşüren içecek” sloganını değiştirmeye zorlanmıştı. Şirket içeceğin sloganını, “Sarhoşluk sonrası etkileri önleyen içecek” olarak değiştirmişti.