FIRÇALARKEN ABARTMAYIN

Sigara içenlerin dişlerinde oluşan nikotin ve benzeri lekeleri çıkarmak için kullanılan sert fırçaların diş çürüklerine neden olabileceği bildirildi.

Elmas sertliği olarak bilinen 8 sertliğinde olan dişlerin, yemek artıklarının yanı sıra yanlış diş fırçası seçimi ve uygun olmayan fırçalama yöntemleri ile de çürüyebildiği kaydedildi.

Anadişin yerini hiç bir yapay dişin tutmadığını vurgulayan Konya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Baştabibi Tayip Turan Ekinalan, diş sağlığını korumak için seçilmesi gereken ideal fırçanın, orta sertlikte ve geniş yüzeyli fırçalar olduğunu, bazen dişleri hiç fırçalamamanın, uygun olmayan diş fırçası ile fırçalamaktan daha iyi olduğunu söyledi.

UYGUN DİŞ FIRÇASI KULLANIN

Sigara kullanan ya da dişlerinin yapısı gereği üzerinde bazı lekeler oluşan kişilerin, diş üzerindeki lekeleri sert fırça ile çıkarmak istediklerini ifade eden Ekinalan, şunları söyledi: “Bu durum oldukça sert olan diş minesine belki zarar vermez, ancak diş etlerinde çekilmeye neden olarak, diş eti altında bulunan daha yumuşak sement tabakasını çürütür. Bu nedenle nikotin ve benzeri lekeleri çıkarmak için kullanılan sert fırçalar diş çürüklerine neden olabilir.”

DOĞRU FIRÇALAMAK ÖNEMLİ

Dişlerinin kişilere göre farklı dirençler göstermesi nedeniyle herkesin süt beyaz renginde dişlere sahip olmasının mümkün olmadığını vurgulayan Ekinalan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Diş çürükleri genellikle ulaşılması zor olan, dil çevresindeki alt azı dişlerde görülür. Diş aralarında kalan yemek artıkları 37 derecedeki ağız ısısında parçalanıp bazı gazlar ve kimyasal maddeler oluşturur. Bu da çürümelere yol açar. Yapılması gereken şey, mekanik olarak diş aralarında kalan yemek artıklarını günde 3 kez fırçalanarak temizlemektir. Yoksa dişlerin daha güzel görünmesi için sadece ön yüzeylerini gelişi güzel fırçalamak diş çürümelerini önlemediği gibi, ciddi diş eti rahatsızlıklarına, dolayısıyla da daha fazla çürüğe neden olur.”

ARA YÜZ FIRÇALARINI DA UNUTMAYIN

Yemekten sonra diş aralarında kalan artıkların temizlenmesini sağlamak için piyasada satılan özel fırçaların kullanılması gerektiğini kaydeden Ekinalan, dişler arasında kalan inatçı yemek artıkları için küçük koni şeklindeki ara yüz fırçalarının kullanılması gerektiğini sözlerine ekledi.