FARELERDE, KANSERİN YAYILMASI DURDURULDU

Amerikalı bilim adamları, fareler üzerinde yapılan deneylerde, yapısı değiştirilen bir proteinin yardımıyla, kanserin metastaz yapmasını durdurdular.

Clinical Cancer Research dergisinde yayımlanan habere göre, San Francisco VA Tıp Merkezi’nde görevli bilim adamları, bazı kanser çeşitlerinin, kanser hücrelerinin başka organlara yayılmamaları halinde o kadar tehlikeli olmayacağını belirterek, metastazların, tümörden ayrılan kanser hücrelerinin sağlıklı hücrelere yapışmasıyla oluştuğunu kaydettiler.

Bilim adamı Constance John başkanlığındaki ekip, galectin-3 adlı bir proteinin, kanserli hücrelerin sağlıklı hücrelere yapışmasında önemli rol oynadığını tespit etti. John, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde, bu proteinden, hücrelerin birbiriyle yapışmasını sağlayan bölümü çıkardı. Bu sayede, kanser hücrelerinin de başka hücrelere yapışma yeteneğini kaybettiğini söyleyen John, deneyin 2. aşamasında, bağışıklık sistemi zayıflamış farelere, insanlardan alının meme kanseri tümörleri yerleştirdiklerini ifade etti. Fareleri 20’şerlik iki gruba ayıran bilim adamları, 1. gruptaki farelere yapısı değiştirilmiş proteini enjekte ettiler. 2. gruptaki farelere ise hiçbir etkisi olmayan bir sıvı enjekte edildi. Bu gruptaki farelerin 11’inde, kanserin başka organlara sıçradığı tespit edildi. 1. gruptaki farelerin sadece 4’ünde metastaz oluştu ve tümörler daha yavaş büyüdü.

Bilim adamları, deneyin insanlarda da aynı olumlu etkiyi gösterip göstermeyeceğinin öğrenilmesi için daha birçok araştırma yapılması gerektiğine dikkat çektiler.