EVLİLİK ERKEĞE YARAR, KADINA ZARAR

Çiftlerin altına imza attığı evlilik erkeği korurken, kadında depresyon riski yaratıyor.”İstatistikler, erkeklerin depresyonu daha çok ayrılık ve boşanmalarda, kadınlarınsa evlilik içinde yaşadığını gösterdiği belirtildi.

Kadınlarda deprasyon yaratıyor

Danışman psikolog Leyla Navaro, düşük sosyo – ekonomik konumu, eğitim eşitsizliği ve özgürlük alanlarının kısıtlanmışlığının, kadınlarda depresyon yarattığını dile getirdi.

Milliyet Gazetesi’nin haberine göre,Danışman psikolog Leyla Navaro, evliliğin erkeği koruyucu bir görevi olduğunu, kadınlar açısındansa depresyon riski taşıdığını söyledi. Navaro, araştırmaların sonucunu “İstatistikler, erkeklerin depresyonu daha çok ayrılık ve boşanmalarda, kadınlarınsa evlilik içinde yaşadığını gösteriyor” diye özetledi.

NAVARO, düşük sosyo – ekonomik konumu, eğitim eşitsizliği ve özgürlük alanlarının kısıtlanmışlığının, kadınlarda depresyon yarattığını dile getirdi. Kadınların erkeklerden 2 kat fazla depresyon geçirdiğini vurgulayan Navaro, “Erkeklerin uzmana başvurmaktan kaçınıyor” dedi.

Navaro, yazdığı “İki Boy Ufak Papuç” adlı kitapta, kadın ve erkeğin depresyondaki farklılıklarını şöyle anlattı:

• Kadın: Kızgınlık, öfke ve isyan gibi saldırganlık potansiyeli taşıyan duygular çoğu kadın tarafından ya içe atılır ya da kendine kızgınlığa dönüşür. Bu da depresyonun temellerini atar.

• Erkek: İçki, kumar, madde bağımlılığı, cinsellik arayışları, hızlı araba sürme, para savurganlığı kendini depresif hisseden pek çok erkeğin sığındığı geleneksel savunmalardır.