Genel SağlıkHABERLER

EVDE YAŞLI VE HASTA BAKIM HİZMETLERİ

Evde hasta ve yaşlı bakım hizmetinin sunulması geçmiş 10 yıllık dönemimizi kapsıyor. Amerika’da evde hasta ve yaşlı bakım hizmetlerinin kökü 100 yıl öncesine dayanmasına rağmen Türkiye’deki ilk örneklerini 10 yıl kadar önce İstanbul’da görüyoruz.

Doğru ve kanunların himayesinde yapıldığında rahatsızlıkları sırasında evde hasta ve yaşlı bakım hizmetlerinden yararlanmak gerçekten insanlara kaliteli bir yaşam için gerekli olanakları veriyor.

Düşünün;bir ameliyat sonrası ya da bakıma muhtaç bir yaşlınıza evde hasta ve yaşlı bakım gerektiren koşullarda kim bu hizmetten yararlanmak ve profesyonel bir hizmet almak istemez ki?Özellikler ortopedi ve diğer cerrahi ameliyatlar sonrası günlük hasta mobilizasyonu ve günlük bakım hizmetlerinin mobil olarak hasta ve hasta yakınlarına büyük konfor sağlamaktadır.Evde yaşlı ve hasta bakım hizmeti dediğimizde ordan buradan bulunup size sunulmuş;tecrübe ve bilgi birikimi olmayan,vasıfsız bakıcılardan elbette ki bahsetmiyoruz.Evde yaşlı ve hasta bakım hizmetlerinden kastımız hasta doktoru ile koordineli çalışan,yoğun bakım onkoloji ve ortopedi altyapılı,kadrolu hemşire ve hasta bakıcıları ile hizmet sunan kurumlar.Ayrıca bu kurumda çalışan doktorların da branşlarının yanında evde hasta bakımı konusunda eğitimli ve sertifikalı olmaları da önemli bir faktör.

Sonuçta bu kurumlar hasta takibini primer doktorlarının order’larına göre hazırladıkları tedavi şekilleri ile uzman ekipleriyle birlikte bilinçli bir şekilde yapıyorlar.

Evde Yaşlı ve Hasta Bakım Hizmetinden Kimler Faydalanabilir?

Evde yaşlı ve hasta bakım hizmetleri, ameliyat sonrası bakım gereksinimi olanlardan uzun süreli bakıma ihtiyacı olan yaşlı ve hastalara, yeni doğum yapan annelerden,tedavisi evde sürdürülebilecek hastalara, kısa süreli hemşirelik hizmetlerine gereksinim duyanlardan,hemşire nezaretinde çocuk bakımına,aşılama ve laboratuar tetkikleri gibi hizmetleri evinde veya işyerinde almak isteyenlere kadar çok geniş bir yelpazede ihtiyaç sahiplerine hitap etmektedir.Evde yaşlı ve hasta bakım hizmetleri alanları arasında en büyük çoğunluğu oluşturan grupları şöyle sıralayabiliriz:

Alzhemier Hastaları
Oksijen Tedavisine ihtiyacı olan diğer hastalar
Ameliyat sonrası bakım ihtiyacı olanlar
Yeni doğum yapan anne ve bebekleri
Ortopedi ve Travmotoloji hastaları
Hemşire nezaretinde çocuk bakımı
Kalp,damar ve hipertansiyon hastaları
Bakım ihtiyacı olan yaşlılar ve özürlüler
Onkoloji (Kanser) hastaları
Yara bakımı,enjeksiyon,infüzyon ve diğer kısa süreli hemşirelik hizmetine ihtiyacı olanlar
Akciğer ve solunum hastaları
Hemipleji (Felçli)hastaları
Diabet hastaları
Laboratuar tetkik ve test hizmetine ihtiyacı olanlar
Nöroloji hastaları
Evinde her türlü medical ekipman ihtiyacı olanlar

Evde bakım hizmetinin yararları

Evde yaşlı ve hasta bakım hizmetinin Alzheimer hastalarının bakımı ile kronik ya da uzun süreli bakım gerektiren diğer hastalıkların tedavisinin evde yapılmasının hastane koşularına göre daha ekonomik olması ve hastaların iyileşme sürecine olumlu katkı sağladığı bilinen bir gerçektir.

Hastanede tedavi gören hastalarda anksiyete, depresyon ve performans azalması gibi yakınmaların, evde yaşlı ve hasta bakım hizmetlerine göre %24 daha yüksek olduğunu tahmin edilmektedir.

Evde yaşlı ve hasta bakım sayesinde hasta, kendi evinin rahatlığını,özgürlüğünü hisseder.Uzun süre tedavi gerektiren birçok hastalıkta sağlık giderlerinin arması, hastanın hastanede tedavi olanağını giderek zorlaştırmaktadır.Evde yaşlı ve hasta bakım hizmeti,direnci zayıflamış hastaları hastane enfeksiyonlarından koruduğu da bir gerçektir.

Sadece hastane sonrası değil evde bakım gerektiren hastaların hemşire ve hasta bakıcıların belirlenen günlerdeki ziyaretleriyle kısa süreli günlük mobilizasyon ve bakımlarının sağlanması da bu konunun içindedir. Günlük bakımdan kasıt gün içerisinde belirlenen saatlerde hasta altı bezi değiştirmek,kan ve kan ürünleri takibi ,tansiyon ve şeker ölçümü,serum takma ve enjeksiyon uygulama (doktor reçetesi ile),tetkik amaçlı kan alma, kişisel bakım (banyo yaptırma,tırnak kesimi,koltuk altı ve perine bölgesi traşı gibi) hastanın konforlu yaşam standartlarını etkileyen konulardaki hizmetleri de kapsamaktadır.

Evde yaşlı ve hasta bakım hizmetlerinin Türkiye’deki gelişimi

Demografik anlamda yaşlılığın sınırı 65 yaş olarak kabul edilmektedir.Bu yaşın üzerindeki kişilerde de fiziksel ve zihinsel olarak önemli değişiklikler oluşabilir.65-75 erken yaşlılık,76-84 orta yaşlılık,85 yaşın üzerineyse ileri yaşlılık denilmektedir.

Ayrıca sadece yaşlıların değil her yaştan hastanın bu hizmetten yararlanabileceğini unutmamak gerekir.Türkiye’de huzurevleri çözümleri tek başına yeterli değildir.Yaşlıları mümkün olduğunca kendi evlerinde ve toplum içinde kalmalarını sağlayacak çözümler üretilmesi için çalışmalar yapılmalıdır.Ülkemizde yaşlı profilinin saptanması gereklidir.Evde yaşlı ve hasta bakım hizmetleri en önemli sorunlardan biridir.

M.Metin GÖÇMENGİL
www.medicalhomeweb.com