EVDE AIDS TESTİ

ABD’de ilaç ve gıda örgütü FDA’dan onay alan ve 15 dakikada evde uygulabilecek testle, AIDS virüsü HIV’e karşı üretilen antikorlar aranıyor. Testin antikorları saptaması halinde, AIDS hastalığı tanısı yüzde 99.96 doğrulukta konulabiliyor.

Testi ABD’den ithal eden TİS İletişim Sanayi ve Dış Ticaret Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akat, isteyenlerin kendi kendine uygulama yapabileceğini söyledi. Testin laboratuvarlarda yapılanlarla aynı doğrulukta sonuç verdiğini belirten Akat, ‘‘AIDS yapan HIV virüsü vücuda girdikten yaklaşık üç ay sonra antikor oluşmaya başlıyor. Test bu antikorları ölçüyor. Hastaneye gitmek istemeyen ancak kuşkular yaşayan birçok kişi var. Bu test istenilen her yerde rahatlıkla tatbik edilebilir’’ dedi.

Testi uygulamak için önce paketin içinde bulunan iğneyle parmak ucu delinerek, tüpün ucundaki cam ile kan alınıyor. Sonra bu, içinde testi yapacak maddeler bulunan tampona yerleştiriliyor ve 15 dakika bekleniyor. Testin negatif olması yani antikor bulunmaması halinde, tüpün içindeki şeritte tek çizgi oluşuyor. Pozitif olması halinde ise çift çizgi görülüyor. Bu da virüsün vücuda girdiği anlamına geliyor.

Akat, test için Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsat alındığını ve iki-üç hafta içinde eczanelerde satışa sunulacağını söyledi. Testin fiyatı ise 40-50 milyon lira arasında olacak.