Genel SağlıkHABERLER

ETLE BİRLİKTE SALATA VE SEBZE TÜKETİLMELİ

Vücut büyümek, gelişmek ve hastalıklara karşı direnç sağlayabilmek için proteine ihtiyaç duyar. Kişilerin günlük enerjilerinin yüzde 12 ile 15’i proteinlerden sağlanmalıdır ve et en iyi protein kaynaklarından biridir. Aynı zamanda posalı olmaması nedeniyle sindirimi zor olan kırmızı eti yanında takviye gıda maddeleriyle tüketmek en sağlıklısıdır. Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Gürbüz, kırmızı etin yanında yeşil salata ya da posa bakımından zengin sebze ve meyvelerin tüketimini öneriyor.

Kırmızı et, önemli düzeyde, kırmızı kan hücrelerini oluşturmak ve sinir sistemini sağlıklı tutmak için gerekli olan B12 vitamini, deri sağlığı ve hücrelerin yapılanması için gerekli olan çinko içerir. Aynı zamanda, kırmızı et içerisinde kullanılabilir kaliteli demir bulunur. Hem demirin vücut içerisindeki biyo yararlılığını artırabilmek, hem de posasız olması nedeniyle ortaya çıkabilecek sindirim sorunlarını ortadan kaldırmak için, kırmızı etle birlikte C vitamini yönünden zengin gıdaları tüketmek önemlidir. Buna ilave olarak proteinli bir besin maddesi olarak kabul edilen et, kompleks karbonhidrat içeren sebzelerle tüketilmelidir. Ancak nişasta içeren besin maddeleriyle birlikte (örn., ekmek, pilav, patates vb) tüketilmesi tavsiye edilmez.

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Gürbüz “Uygun pişirme teknikleriyle hazırlanan ve iştah açıcı özelliği olan kırmızı eti, bol yeşil salata ya da sebze ile tüketmek tercih edilebilir. Ayrıca, kırmızı et yemeğinden belli bir süre sonra (1-2 saat), posa bakımından zengin meyvelerin de tüketilmesi uygun olur” dedi.

“Et Sofraları Zenginleştirir”

Kırmızı etin sofraları zenginleştirdiğini söyleyen Prof. Dr. Ümit Gürbüz “Kırmızı et, kültürümüzün, sofralarımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Etin en önemli özelliği ise, sofraları zenginleştirmesidir. Etin yanında tüketilen ek besinler kişilerin günlük besin ihtiyacının tamamının karşılanmasına neden olur” şeklinde konuştu.