Genel SağlıkHABERLER

ESTETİK CERRAHİDE KÖK HÜCRE TARTIŞMASI…

Prof. Dr. Zeki Can, New York çıkarmasının ardından estetik cerrahideki ileri teknolojileri bizlerle paylaşıyor

Estetik cerrahinin ulaştığı son nokta, New York’ta 31.’si düzenlenen İleri Teknolojilerle Estetik Cerrahi (The Cutting Edge Aesthetic Surgery) sempozyumunda ele alındı. Kök hücre ve yağdaki kök hücre, göz kapağı ve memede yağ transferi uygulamaları konularındaki son gelişmeler masaya yatırıldı. Toplantının katılımcılarından biri de Plastik Cerrah Prof. Dr. Zeki Can oldu…

Bu yıl 31.’si düzenlenen ve New York’ta gerçekleştirilen İleri Teknolojilerle Estetik Cerrahi (The Cutting Edge Aesthetic Surgery) sempozyumuna kök hücre konusu damgasını vurdu. Transmed’de Cuma ve Cumartesi günleri hizmet verecek olan Plastik Cerrah Prof. Dr. Zeki Can da tüm dünyadan alanında başarılı doktorları ağırlayan sempozyumun katılımcıları arasındaydı. Prof. Dr. Zeki Can, toplantıda ele alınan dünyada estetik cerrahi alanındaki son gelişmeleri şu şekilde anlatıyor:

“’The Cutting Edge aesthetic Surgery Symposium’unun konusu baştan ayağa ileri vücut şekillendirmesi idi. Toplantı kök hücre ve yağdaki kök hücre oranı ile başladı, günümüzde yağ grefti nakli ile devam etti. Kök hücre ve kişinin kendi yağından elde edilen greftlerin plastik cerrahi alanında devrim yaratacak bir gelişme olup olmadığı tartışıldı ve bu konuda pozitif yönde bir görüş birliği oluştu.

Önemli oturumlardan birisi zamanlama ve hazırlama tekniklerinin yağ transferi sonuçlarını etkileyip etkilemediği idi, bu konuda henüz tam bir ortak görüş ortaya çıkmadı. İlgi çekici konulardan birisi göz kapağı bölgesine yağ grefti uygulamalarıydı ki göz kapağı operasyonu ile birlikte bu uygulamalar daha yaygınlık kazanacak gibi görünüyor.

Memenin gerek yeniden şekillendirmesi gerekse estetik amaçlı büyütülmesinde yağ transferi uygulamaları ve tekniği konusunda çok mesafe alındığı ve yaygınlaştığı görüldü ki bu da ülkemizde kesinlikle kısa zamanda ivme kazanacaktır.

Otojen yağ greftinin skarlar üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu birkaç konuşmacıdan duymak da ilginçti. Kişinin kendi yağ dokusu ve diğer sentetik dolgu maddelerinin de karşılaştırılmaları sıkça konuşuldu.

Bunların dışında karın, uyluk ve kalçanın şekillendirilmesinde standart liposuction’un hala altın standart olduğu, yağ grefti uygulamalarıyla daha sık kombine edildiği şeklinde bir izlenim edinildi.”