Genel SağlıkHABERLER

ESTETİK CERRAHİ, YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRIYOR

Estetik operasyonların temel amacı, estetik kusurları ve buna bağlı olarak gelişebilen sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak olarak öne çıkıyor.

Kişilerin kusurlarını gidererek öz güvenleri üzerinde de olumlu etkiler bırakan estetik operasyonların, aynı zamanda yaşam kalitesini de artırdığını ifade eden Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.
Yaşam kalitesini artıran operasyonlar
Yaşam kalitesini artıran operasyonlarda burun ameliyatlarının öne çıktığını belirten Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, görüşlerini aktarmaya şu sözlerle devam ediyor: “Burun ameliyatı olmak için gelen birçok hasta, nefes alma güçlüğü çektiği için, bu işlemin yaşam kalitesini artıran operasyonlarda öne çıktığını söyleyebiliriz. Bunun yanında meme küçültme ve dikleştirme, meme büyütme, göz kapağı fazlalıklarının alınması, Botoks, Liposuction, hareketi kısıtlayan ya da deri tahrişi yapan bölgesel yağlanmaların giderilmesi ve karın germe de yaşam kalitesini artıran diğer işlemler arasında yer alıyor.”
Estetik operasyonlar yaşam kalitesini nasıl artırır?
üst göz kapağı fazlalığının alınması: Kişinin göz hareketlerini daha hızlı ve rahat yapabilmesini sağlıyor, görüş alanının daha geniş olmasına imkan vererek görmeyi kolaylaştırıyor.
Meme küçültme: Sırt ve omuz ağrıları, meme altı pişikleri ve cilt sorunlarından kurtulmayı mümkün kılıyor.
Burun ucunun kaldırılması: Burun ucu düşüklüklerinde uygulanan bu işlem ile burna giren hava miktarı artıyor ve kişi daha kaliteli bir solunuma kavuşuyor.
Karın germe: Karın germe ameliyatlarından sonra, kişi günlük yaşamda daha kolay hareket eder hale geliyor, bedensel olarak hızlanıyor ve bu sayede de kilo kaybı daha rahat oluyor. Karın germeyle birlikte bel ağrısı da azalıyor veya kaybolabiliyor. Katlanan karın derisi altındaki cilt sorunları yok olurken; metabolizma hızı artıyor, kişinin kilo vermesi kolaylaşıyor.
Meme küçültme: Karın germe operasyonunda da olduğu gibi meme küçültme işlemiyle de kişinin bedenine uygun kıyafet bulamama sorunu ortadan kalkıyor, kişinin kendine olan öz güveni artıyor.
Liposuction: Cilt altındaki yağların vakumlanarak çekilmesi işlemi olan Liposuction sayesinde çene altı, kalça, bel, kol, göğüs ve göbek gibi pek çok bölgeden fazla yağlar alınabiliyor. Bu yöntem ile vücutta bölgesel fazlalıklar giderilerek, orantılı bir vücuda sahip olunabiliyor.
Botoks: Enjekte edilerek uygulanan ve uygulandığı bölgedeki kasların fonksiyonunu geçici olarak durduran Botoks; alın, dudak üstü, kaş arası ve göz çevresi gibi bölgelerde uygulanarak kırışıklıkların giderilmesini sağlıyor.
Estetik işlemlerin kişinin ruh sağlığı üzerindeki etkileri
Bedensel şekil bozuklukları, ruh sağlığı ve kişilik üzerinde olumsuz etkiler oluşturabiliyor. örneğin göğüslerinin iriliğinden şikayetçi olan biri, kendini diğer insanlardan farklı hissederek çeşitli sorunlar yaşayabiliyor. Kişilerde beden deformasyonunun giderilmesi ile okul ve kariyer başarısında artış, sosyal ilişkilerde gelişme ve kendileri üzerindeki özgüven artış görülebiliyor.