Genel SağlıkHABERLER

EŞCİNSELLİK NORMAL DEĞİLDİR

Psikolog Zaza Yurtsever’den kritik tartışmaya yanıt:

Eşcinsellik normal değildir

Mehmet Öz’ün geçtiğimiz günlerde alevlendirdiği “eşcinsellik tedavi edilir mi” tartışmasına, Psikolog Zaza Yurtsever’den cevap: Norm, çoğunluktan yola çıkılarak oluşturulur. Bu anlamda eşcinsellik normal değildir. Ancak eşcinsellik normal olmayan, doğal bir olgudur. Eşcinselliği bir hastalık olarak görüp onu tedaviye yönlendirmek isteyenler kendilerini hastalıklı düşünceleriyle yüzleşmeliler!

Ünlü Doktor ve televizyoncu Mehmet Öz hazırladığı televizyon programında ‘bıçak sırtı’ konulardan biri olan eşcinselliği masaya yatırdı. Bir grup doktor ve psikolog eşcinselliğin tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunu ileri sürerken, karşı grupta yer alan psikologlar ve eşcinsel hakları savunucuları fikre tepki gösterdi. Programın ardından ABD’de tekrar alevlenen tartışma tüm dünyada tıp uzmanlarının medyanın ve sivil toplum örgütlerinin gündemine oturdu.

Normal değil doğaldır!

Psikoloji alanında dünyanın en saygın üniversitelerinden Mallburg Phillips’de eğitim alan ve yaklaşık 15 yıldır Berlin ve İstanbul’da çalışmalarına devam eden ünlü Psikolog Zaza Yurtsever de konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Eşcinselliğin normal olmadığını dile getiren Yurtsever, “Çoğunluk-azınlık perspektifinden baktığımızda, çoğunluk normu teşkil eder ve normun dışında kalanlar ise tanım gereği normal değildir. İnsanların %90 ının siyah saçlı olduğu bir ülkede, geriye kalan %10luk sarışın azınlık normu teşkil etmez, insanların yüzde 90’ının sağ ellerini kullandığını düşündüğümüz de solaklar da bu anlamda normal değildir.Ama bir olgunun normal olmaması onun doğal olmadığı anlamına gelmez. Eşcinsellikte, solaklıkta doğaları gereği normal olmayan, son derece doğal olgulardır” dedi.

Tedavi durumu kötüleştirir!

Eşcinselliğin 1992 yılında tıp literatürnde hastalık olarak değerlendirilmekten çıktığını dile getiren Yurtsever, “Dolayısıyla eşcinselliği bir hastalık olarak tanımlayan ve herhangi bir tedavinin zorunluluğuna inanan insanların kendi içsel dünyalarını mercek altına almaları ve kendilerini bu tespite götüren hastalıklı düşünme biçimiyle yüzleşmelerinde fayda vardır.” diye konuştu.

Uzmanların da dahil olduğu birçok insan eşcinselliğin tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunu düşündüğünü dile getiren Yurtsever, “Ex-Gay-Hareketi adı altında bir araya gelen bu uzmanların tedaviyle insanları heterosexüel yapabileceklerini iddia etmektedirler. İnsanlara uyguladıkları onarım terapileri bu insanların cinsel kimliklerini değiştirmediği gibi, yalnızca psikolojik sağlıklarını, işlerini, arkadaşlarını ve ailelerini kaybetmelerine yol açmıştır. Onarım terapileriyle belki de bir erkek eşcinseli kadınlarla sex yapma durumuna getirebilirsiniz. Ama onun yaptığının adı seks değildir. Kaldı ki seks yaptığı sırada kurduğu fantezileri bilemezsiniz.” diye konuştu.

Tedavi eşcinsel isteği arttırdı!

Bastırılmış isteklerin artarak dışa vurulduğunu dile getiren Psikolog Zaza Yurtsever, “Berlin’deki ofisime bundan yıllar önce bir Türk eşcinsel gelmişti. Eşcinselliğini keşfettiği dönemlerde Türkiye’de yaşıyormuş. Birkaç yıl kendi kendine bu sorunu çözmeye çalışmış ama başarılı olamamış. Sonrasında bir doktora başvurmuş. Doktor kendisine testesteron iğneleri yapıp evlenmesi gerektiğini söylemiş. Doktorun daha iyi bildiğinden yola çıkarak düzenli bir şekilde iğnelerini yaptırmış ve görücü usulü amcasının kızıyla evlenmiş. Karısıyla düzenli bir cinsel hayatları olmuş ve bir müddet sonra da çocukları doğmuş. Ama, ‘evlenmeden önce yalnızca köydeki bazı erkeklerden hoşlanıyordum, evlendikten sonra ise köyün bütün erkeklerinden hoşlanır hale geldim’ demişti. Onarım terapisi uzmanlarına duyurulur” dedi.