ERKEKTE KISIRLIĞIN ETKENLERİ

Erkekte kısırlığa neden olan faktörlerin çeşitliliği, “Erkeğin mesleği ve içinde bulunduğu çevre kısırlığa zemin hazırlayabileceği gibi, tedavi amaçlı kullandığı ilaçlar da kısırlığa neden olabilir” dedi.

Sorun sadece erkekte değil

Türkiye Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Dr. Mehmet Demir, Kısırlık problemi olan çiftlerde sorunun sadece erkekten kaynaklanmadığının altını çizdi.

Operatör Dr. Mehmet Demir, “Sorunun yüzde 30-40’ında erkekte ise, yüzde 40-50’si de kadındadır. Bunun dışında erkek mesane ve batın ameliyatı olmuşsa bu kısırlığı etkileyen bir faktör olarak çıkar karşımıza. İdrar yolu iltihapları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, sigara, esrar, kronik alkol kullanımı kısırlığı etkileyen faktörlerdendir. Öte yandan meslek ve çevresel faktörler, X ışınlarına maruz kalma, kanser tedavisi, tarım ilaçları, yüksek ısıya maruz kalma, sık sık naylon slip giyme alışkanlığı da kısırlığa etkili olan diğer faktörler arasında sayılabilir” şeklinde konuştu.

Dr. Mehmet Demir, iskelet orantısızlığının da erkete kısırlık nedeni olabileceğini ifade ederek, “Kısırlık şikayeti ile hekime başvuran hastanın yüzde, koltuk altlarında beden kıllarında azalma olup olmadığı araştırılır. Çünkü bu durum tamamen genetik bir bozukluğun habercisidir. Genetik bozukluk da kısırlık nedenidir. Bunun dışında küçük penis, testisler prostatın olmaması, baş ağrısı, görme bozuklukları, memelerde büyüme veya süt gibi sıvı gelmesi de kısırlığa neden olan etkenler arasında sayıldığı için önemlidir” dedi.