Uncategorized

Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Sebepleri Nelerdir?

İnsanlar; yıllar içerisinde farklı sağlık problemleri ile karşı karşıya kalırlar. Genetik faktörlerin yanı sıra çevresel şartların da söz konusu sağlık problemlerine sebep olduğu ifade edilebilir. Bilhassa erkeklerin sıklıkla karşılaştığı idrar yolu enfeksiyonu ciddiye alınmalıdır. İnsanların yaşam standartlarını olumsuz etkiler. Tedavi edilmediği takdirde daha ciddi sorunlara sebebiyet verebilir.

İdrar enfeksiyonu; idrar yollarının en sık rastlanan rahatsızlıklarından birisidir. Hastalığı ciddiye almayan ve gerekli ilaçları kullanmayan kişiler; bir süre sonra enfeksiyonun yayılması ile karşı karşıya kalabilirler. Ayrıca, idrar enfeksiyonu; böbrekleri de etkiler. Hatta, böbreklerde kalıcı hasarların oluşmasına sebebiyet verebilir.

Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

İdrar enfeksiyonu kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de görülür. Bu hastalığın ortaya çıkmasına sebep olan bazı faktörler vardır:

 • Deniz, havuz, hamam veya sauna gibi ıslak ortamlar
 • Cinsel ilişki sırasında sık sık partner değiştirilmesi
 • Genital bölge temizliğine dikkat edilmemesi
 • Kişinin yeterince sıvı almamasından mütevellit idrar çıkışının az olması
 • Birtakım kronik hastalıklar
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması ve vücut direncinin düşmesi
 • Travmalar
 • İdrar yolu tıkanıklıkları veya anomalileri
 • Böbrek taşı
 • Menopoz
 • Doğum kontrol yöntemleri

erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu sebepleri arasında gösterilebilir. İnsanlar; idrar enfeksiyonu ile karşılaştıkları takdirde bu etmenlerin biri veya birkaçından şüphelenmelidirler.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Meydana Gelir? Belirtileri Nelerdir?

İdrar enfeksiyonu; idrar yolundan, mesaneye veya böbreklere kadar erişebilen bakterilerin neden olduğu bir hastalıktır. Bu hastalık kendisini birtakım belirtilerle gösterir. Her şeyden önce, kişinin idrar sırasında veya sonrasında acı veya yanma hissi ile karşılaşması başlıca belirtilerindendir. Ayrıca, bu hastalık ile karşı karşıya gelenlerin, normal insanlara kıyasla daha sık idrara çıktıkları gözlenmektedir. İdrarı tam bitirememe; idrar enfeksiyonu belirtileri arasında sayabiliriz. Buna ek olarak, kasıklarda ağrı ve şişlik hissi de idrar enfeksiyonunu işaret edebilir.

Ateş, bulantı ve kusma; neredeyse tüm bakteriyel hastalıklarda görülen belirtiler arasındadır. İdrar enfeksiyonu da kendisini ateş, bulantı ve kusma ile beraber gösterebilir. Buna ek olarak, bu hastalık ile yüzleşen kişilerin idrar rengi ve kokusu normale kıyasla daha farklıdır. Daha bulanık ve yoğun kokulu bir idrar söz konusudur.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Her şeyden önce, idrar yolu enfeksiyonunun teşhis edilmesi gereklidir. Bunun için idrar tahliline ihtiyaç duyulur. İdrarda rastlanan bakteriler laboratuvar ortamında incelemeye alınır. Bu sayede, bakterinin tipi belirlenir. Ayrıca, bakterinin hangi antibiyotiğe duyarlı olduğu da ortaya çıkar.

İdrar enfeksiyonu vakalarının her biri benzer nitelikte değildir. Yalnızca mesanede gözlenen ve daha ciddi bir zarar vermeyen vakalarda hastanın işi daha kolaydır. Bu gibi durumlarda, hastanın yoğun sıvı alınması önerilir. Bunun yanı sıra, kısa süreli düşük doz antibiyotik kullanımı da tavsiye edilir. Ayrıca, hastanın genital bölge temizliğine dikkat etmesi önemli bir husustur.

Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu vakaları ciddi olabilir. Böbrekte gözlenen ve kana yayılan idrar enfeksiyonu için daha ciddi bir tedavi gereklidir. Her şeyden önce, hastanın uzun süre antibiyotik kullanması gereklidir. Antibiyotik kullanımı, damar içerisinde yüksek doz şeklinde uygulanabilir. Buna ek olarak, hastanın sağlık durumuna göre hastaneye yatması da gerekli olabilir.

Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu kendi kendine geçer mi sorusu çok fazla soruluyor. Bazı insanların vücut dirençleri daha yüksektir. Bu gibi durumlarda, ciddi bir vakanın söz konusu olmadığı hallerde idrar enfeksiyonu antibiyotik kullanmaya gerek olmadan yalnızca sıvı alımı ve genital bölge temizliği ile geçebilir. Fakat, antibiyotik kullanılmadığı durumlarda hastalığın tekrarlaması söz konusu olabilir.

Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Kısırlığa Sebep Olur Mu?

İdrar enfeksiyonuna ne iyi gelir?; günün birinde farklı sorunlara da sebebiyet verebilir. Bilhassa cinsel yolla bulaşan ve genital organlarda görülen vakalarda kısırlığa sebebiyet verebilir. Ancak, bunun dışındaki durumlarda kısırlığa sebebiyet vermesi söz konusu değildir.

Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu; tedavi edilse dahi yeniden ortaya çıkabilir. Bazı vakalarda hangi faktörün idrar enfeksiyonuna neden olduğu belirlenemez. Bu gibi durumlarda, söz konusu faktör yüzünden kişide yeniden idrar enfeksiyonuna rastlanabilir.

İnsanların cinsiyetlerinden bağımsız olarak idrar enfeksiyonu için gerekli önlemleri almaları şarttır. Her yaştan insanın bol sıvı alması gerekir. Bunun yanı sıra, genital temizliğe önem verilmelidir. Düzenli idrara çıkılması bir diğer önemli husustur.