Genel SağlıkHABERLER

EMSAŞ VE HOUSTON METHODİST, 2.2 MİLYAR LİRALIK BAŞAKŞEHİR SAĞLIK KAMPÜSÜ PROJESİNDE İŞBİRLİĞİNE GİTTİ

Başakşehir Entegre Sağlık Kampüsü yapım aşamasında Türkiye’ye ayda 6.000 kişilik istihdam yaratacak

EMSAŞ İnşaat Turizm Ticaret ve Sanayi A.Ş. (EMSAŞ) ve Houston Methodist Küresel Sağlık Hizmetleri (HMG), Başakşehir’de kurulacak olan Entegre Sağlık Kampüsü projesi için imzaladıkları işbirliği anlaşmasını duyurdu. üç yıl sonunda açılması beklenen Başakşehir Entegre Sağlık Kampüsü, 2.682 yatak kapasitesiyle ve 817,000m 2’lik alanıyla Türkiye’nin ilk üç sağlık projelerinden biri olma özelliğini taşıyor. Kampüs, bölgedeki bir çok sağlık kampüsünden daha büyük olacak.
EMSAŞ, projenin tasarım, mühendislik ve yönetiminin yanı sıra, sağlık kampüsünün inşaatını da yapacaktır. HMG ise sağlık kampüsünün işletme dönemi boyunca mükemmelliğini sağlama konusunda planlamayı ve operasyonu sağlayacak, tasarım ve geliştirme konularında destek olacaktır.
EMSAŞ Başkanı Ali Rıza Arslan, “Biz Başakşehir Entegre Sağlık Kampüsü ile sadece Türkiye’nin sağlık ihtiyaçlarına büyük bir katkı sağlamayı değil, aynı zamanda yerel ekonomi için de önemli bir istihdam yaratmayı ve hastaların konforunu amaçlıyoruz” dedi. Arslan sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yatırım aşamasında olan ayda yaklaşık 2.000 kişiyi istihdam edecek. Mimarlar ve mühendisler gibi yüksek vasıflı 250- 300 eleman da dahil olmak üzere inşaat aşamasında ayda yaklaşık 6.000 kişilik istihdam yaratılmış olacak. Kampüs operasyona başladıktan sonra da Sağlık Bakanlığı 4.300 sağlık personeli istihdam edecek. EMSAŞ’ın yaklaşık 3.500 kişilik destek hizmetler personeli ile toplamda 7.800 kişilik istihdama ulaşılacaktır.”
Başakşehir Entegre Sağlık Kampüsü, 2.682 yataktan oluşacak. Bunların 451’ü Genel Hastane’de, 367’u Onkoloji Hastanesi’nde, 435’i çocuk Hastanesi’nde, 463’i Kadın Hastanesi’nde, 303’ü Kardiyovasküler Hastanesi’nde, 335’si Nörolojik Bilimler ve Ortopedi Hastanesi’nde, 128’i Psikiyatri Hastanesi’nde, 200’ü Fizik Tedavi, Rehabilitasyon ve Spor Hastanesi’nde, 10’u Yanık ünitesi’nde, 50’si Travma Merkezi’nde ve 20’si Nakil Bölümü’nde yer alacak. Kamu- özel ortaklığı modeli ile gerçekleştirilecek olan İkitelli Entegre Sağlık Kampüsü’nün işletim süresi 25, toplam sözleşme süresi ile 28 yıl olacak.
HMG’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr.Sarper Tanlı, Houston Methodist’in EMSAŞ ile olan ortaklığının heyecan verici olduğunu vurguladı. Tanlı, “Türkiye 2023 Vizyon Planı’nın bir parçası olarak sağlık’ta önemli hedefler belirledi ve Başakşehir Entegre Sağlık Kampüsü, kamu sağlık altyapısı hedeflerinin gerçekleştirilmesinde önemli, anahtar bir bileşen olacaktır.Türkiye’nin artan nüfusunun sağlık ihtiyaçlarını karşılama konusundaki çözümünün bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz.’’