ELMA ASTIM’IN DÜŞMANI

Uzmanlar elmada bulunan A, C ve E vitaminleri ile selenyum’un Astım hastalığını önlediğini bildirdiler.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, elmanın astıma karşı koruyucu etkisi bulunduğunu söyledi.

Küçükusta, astım ve alerjik hastalıkların özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde giderek daha çok görülmeye başladığını dile getirerek, bu artışın beslenme alışkanlıklarının değişmesinden kaynaklandığına dikkati çekti.

A, C ve E vitaminleriyle selenyum, çinko, magnezyum gibi minerallerden zengin besinlerin tüketilmesinin astım ve alerjik hastalıkların önlenmesinde önemli rolü bulunduğunu vurgulayan Küçükusta, şöyle devam etti:

“İngiltere’de yapılan son araştırmalar, elma ve selenyumdan zengin besinleri tüketenlerde astıma daha az rastlandığını gösteriyor. Haftada 2’den fazla elma yiyen ve selenyumdan zengin besinleri tüketen astımlılarda da astım krizlerinin daha seyrek ve hafif olduğu saptandı. Ayrıca haftada 5’den fazla elma yiyenlerde solunum fonksiyonları, elma yemeyenlere göre daha fazla bulundu. Elmanın astıma karşı koruyucu etkisi var. Bu etkinin elmada çok bol olarak bulunan ‘flavonoid’ türü maddelerden kaynaklandığı düşünülüyor.”

Küçükusta, flavonoidlerin, antialerjik, antioksidan etkileri bulunduğunu, “kellin” adı verilen flavonoidin ise bronşları genişletici etkisi olduğunun yıllardan beri bilindiğini belirtti.