Genel SağlıkHABERLER

ECZACIBAŞI İLAÇ’TAN STRATEJİK BULUŞ

Eczacıbaşı İlaç Grubu, osteoporoz (kemik erimesi) tedavisinde kullanılan ilacın etken maddesini üreterek patentini aldı.

Eczacıbaşı Yaşam Dergisi’nde yer alan habere göre bu sayede, Türkiye’deki pek çok hastaya daha ucuz maliyetle tedavi imkanı sunan Eczacıbaşı, alendronatı ihraç etme fırsatı yakalayarak, Türkiye ekonomisine de katkı sağlayacak.

İlk adımları 2001 yılında atılan alendronat üretimi projesinin amacı; bazı patentlerle korunmuş olan ve yasalar gereği 20 yıl boyunca üretim yapılarak yurt dışına satılması mümkün olmayan bu etken maddeyi, dünyada patentli olan üç farklı teknikten farklı ve yepyeni bir teknikle üretebilmekti. Projede ayrıca, metansülfonik asit kullanımı gibi birçok tehlike ve sakıncası bulunan prosesler yerine, katma değeri yüksek, uygulanması kolay, proses riskini ortadan kaldıran, çevre dostu ve ek çözücüye gereksinimi olmayan bir proses tekniği oluşturabilmek hedeflendi.

Ambalajda kolaylık

Eczacıbaşı İlaç araştırmacıları, çok kısa bir sürede bu tekniği hayata geçirdiler. Yeni proses tekniği ile üretilen alendronatın kullanıldığı Osalen, Kanada’da biyoeşdeğerlilik çalışmalarındaki titizliği ve başarılarıyla tanınmış Contract Research Organisation’da toplam 90 sağlıklı gönüllü üzerinde yapılan biyoeşdeğerlilik sınavını da başarıyla geçti. Eczacıbaşı, Osalen’in artık tüketici ile buluşmaya hazır hale geldiği bu aşamada, ambalajda da hastaya büyük kolaylık sağlayacak bir yenilik yaptı.

Her gün günlük dozun alınmasının önemi ve hasta potansiyelinin 45 yaş üzeri olduğu dikkate alındı ve ilacın ambalajının da takvim sistemli olması gerektiğine karar verilerek, çeşitli yatırımlardan sonra Osalen için yeni bir ambalaj tekniği getirildi. Bu sayede kullanıcılar, o günkü ilaçlarını alıp almadıklarını ilaç paketinin üstünden takip edebilme ve tedavilerini aksatmadan devam ettirme imkânına sahip oldular.