E-EĞİTİMLER DİJİTAL SAĞLIK ZİRVESİ’NDE TARTIŞILDI

Türkiye’de düzenlenen ve sağlık sektöründe dijital mecraları kullanma yöntemlerinin tartışıldığı ilk Dijital Sağlık Zirvesi “Digital Health Summit”, 11-12 Eylül 2012 tarihlerinde Sakıp Sabancı Müzesi The Seed salonunda gerçekleşti. Sağlık sektöründen farklı kurumların, iş ortaklarının, sağlık profesyonellerinin ve akademisyenlerin bir araya geldiği zirvede, Göz Sağlığı devi Bausch+Lomb’un Türkiye ve Ortadoğu Medikal Müdürü Uzm. Dr. Burkay Adalığ, “Sağlıkta elektronik eğitimler ve yayıncılık” konusunda Marmara Üniversitesi Tıp Fak Genel Cerrahi ABD – Meme ve Endokrin Cerrahisi Ünitesi Direktörü Prof. Dr. Bahadır Güllüoğlu ile bir araya gelerek, katılımcılara bir sunum yaptı.

Dijital Sağlık Zirvesi Türkiye 2012, iki gün boyunca toplam 18 oturumla 40 konuşmacıyı bir araya getirdi. İki gün süren konferans kapsamında; Hasta Doktor İlişkileri, Dijital İletişimin Hastanelerdeki Uygulama Modelleri, Dijital Dünyada Doktorlar, Sağlık sektöründe dijitalleşme ve Sosyal Medyanın Psikolojik etkileri gibi konular tartışıldı. Ayrıca, toplantı boyunca katılımcılar, #DHSTurkey hashtagiyle Twitter’da paylaşımlar yaptı.

Zirvenin “Sağlıkta Elektronik Eğitimler ve Yayıncılık” isimli oturumunda Marmara Üniversitesi Tıp Fak Genel Cerrahi ABD – Meme ve Endokrin Cerrahisi Ünitesi Direktörü Prof. Dr. Bahadır Güllüoğlu ile birlikte katımcılara sunum yapan Bausch+Lomb Türkiye ve Ortadoğu Medikal Müdürü Uzm. Dr. Burkay Adalığ, günümüzde, sağlık sektörüne sosyal medyanın yön verdiğini; bu bağlamda, elektronik eğitimlerin sadece internet ortamındaki eğitim modülleri ile sınırlı olmadığını dile getirdi. Burkay Adalığ, “Özellikle, sosyal medyadaki pek çok yapılandırılmış veri, somut birer elektronik eğitim kaynağıdır.” dedi. Göz sağlığı ile ilgili bilgilerden örnekler vermek amacıyla Bausch + Lomb Türkiye Facebook sayfasından ve Twitter’dan örnekler gösteren Dr Adalığ, ayrıca formel eğitimler düzenlenirken erişkin eğitimi esaslarına dikkat edilmesi gerektiğini, erişkinlerin eğitim ihtiyaçlarının farklı olması nedeniyle modüllerin bu doğrultuda hazırlanması gerektiğini belirtti.”