DÜNYADA KISIRLIK ARTIYOR

Erkeklerin sperm sayısında geçen yüzyıla göre yüzde 50 azalma var. Hamam ve fırın gibi sıcak ortamlarda çalışan ya da sık saunaya giren erkekler kısırlık riskiyle karşı karşıya. Kadınlarda kilonun artması, aşırı spor veya diyet yapılması kısırlık sebebi.

Türk Jinekoloji Derneği Başkanı ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Tıraş, erkeklerin sperm sayısında geçen yüzyıla göre yüzde 50 azalma olduğunu belirterek, “Dünyada ve Türkiye’de kısırlık artıyor” dedi.

Dünyada ve Türkiye’de kısırlığın arttığını ifade eden Türk Jinekoloji Derneği Başkanı ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Tıraş, Türkiye’de her yüz çiftten 15’inde kısırlık sorunu bulunduğunu, bunların da yaklaşık yüzde 40’ının erkeklere bağlı olduğunu belirtti.

Türkiye’de 10 milyon çift bulunduğu varsayıldığında, 1.5 milyon çiftin çocuk sahibi olamama sorunuyla karşı karşıya bulunduğuna dikkatçeken Tıraş, “Geçmişte çocuk sahibi olamayan çiftlerde suçun hep kadında olduğu düşünülür, erkekler karısını boşardı. Bu yavaş yavaş değişiyor. Kırsal kesimde çocuk sahibi olamayan çiftler bile artık birlikte başvuruyor. Bu önemli bir gelişme. Erkeklerin istemeden de olsa bunu kabul ettiklerini gösteriyor” diye konuştu.

Kısırlığın nedenleri konusunda da bilgiler veren Tıraş, kadınlardakilonun artması, aşırı spor ve diyet yapılmasının kısırlık sebebi olduğunu söyledi. Tıraş, “Çünkü bunlar yumurtlamayı bozuyor. Cinsel yolla bulaşan bel soğukluğu gibi enfeksiyonlar da rahim içinde ve tüplerde yapışıklıklara neden oluyor” dedi.

MİDYEYE DİKKAT

Erkeklerde de sperm sayısının azaldığına işaret eden Tıraş, bunun da en büyük nedeninin çevre kirliliği ve erkeklerin maruz kaldığı durumlar olduğunu bildirdi. Midye gibi deniz ürünlerinin bu açıdan riskli olduğu uyarısını dile getiren Tıraş, “Midyenin deniz kirliliği bulunan yerlerde suyu süzen bir yapısı var. Bu tür midyelerin tüketilmesi halinde civa ve kurşun gibi ağır metaller vücuda girebilir” diye konuştu.

Sigara, alkol ve uyuşturucu gibi maddelerin kullanılmasının son derece zararlı olduğunu belirten Tıraş, birtakım ilaçların doktor kontrolünde alınmasının önemine dikkati çekti.

Aşırı ısıya maruz kalmanın da spermlerin azalmasına, hatta yok olmasına neden olduğunu kaydeden Tıraş, çok sık sauna veya hamama girilmesi, buralarda uzun süre kalınmasının testisler üzerinde olumsuzetkisi bulunduğunu belirtti. Sıcak ortamlarda çalışanların da risk altında bulunduğunu anlatan Tıraş, yüksek ısılı çelik fabrikalarında veya fırınlarda çalışanlarda kısırlık sorunu ortaya çıkabileceğini söyledi.

Uzun süre oturarak iş yapanların da risk grubunda olduğuna işaret eden Tıraş, “Vücut ısısı 37 derece ama testislerin sağlıklı sperm üretebilmesi için ısının birkaç derece daha aşağı olması gerekiyor. Uzun süre oturulması ısı artışına sebep oluyor. Uzun yol şoförlerinde,uzun süre hareketsiz bilgisayar kullanan kişilerde spermler azalıyor, hatta kayboluyor” diye konuştu.

Tıraş, sağlıksız iç çamaşırı kullanılmasının da kısırlığa neden olabileceğini belirtti.

ÇERNOBİL’İN ETKİSİ

Prof. Dr. Bülent Tıraş, ellerinde bilimsel bir veri olmamakla birlikte, Karadeniz Bölgesi’nde Çernobil hadisesine bağlı infertilite (erkek kısırlığı) artışı gözlemlediklerini, bu durumun iç kesimlerde bile görüldüğünü bildirdi. Tıraş, “Evlendikten sonra bir yıl içinde çocuk sahibi olmak isteyip de olamayanların mutlaka hekime başvurmaları lazım” uyarısında da bulundu.