Genel SağlıkHABERLER

DÜNYA HASTA GÜVENLİĞİNİ TÜRKİYE’DE KONUŞACAK

Hasta Güvenliği Derneği tarafından düzenlenen ve alanında dünya çapında en geniş uluslararası katılımlı kongre olma özelliğini taşıyan 2. Uluslararası Hasta Güvenliği Kongresi 25-29 Mart 2008 tarihleri arasında Antalya WOW Kremlin ve Topkapı Palace Otellerinde yapılacaktır.

Kongre, dünyanın en saygın kuruluşlarının desteğiyle düzenlenen , en az 100 ülkeden , 1500 kişinin katılımıyla, konusunda uluslararası platformda otorite olarak kabul edilen 100’e yakın yabancı konuşmacılarıyla şimdiye kadar yapılan en büyük uluslararası organizasyondur. Aynı anda 2 otelde 4 ana salonda düzenlenecek olan organizasyonda Kongre öncesi kurslar ve hasta güvenliği konusunda çözümler içeren özel oturumlar düzenlenecektir.

Bu yıl ikincisi düzenlenmekte olan Hasta Güvenliği Kongresinde tema “Hasta Güvenliği için

Küresel Bilgi Paylaşımı” olarak belirlenmiştir. Bu platformda, hasta güvenliği alanında en üst düzey bilgiye sahip olan organizasyon ve kişiler ile bu bilgiye ihtiyacı olduğu halde kaynakları yetersiz olduğu için, bilgiye ulaşamayanları bir araya getirerek, küresel düzeyde bilgi ve tecrübe paylaşımının sağlanması hedeflenmekte ve bu amaçla kongreye katılımda, özellikle gelişmekte olan ülke katılımcıları için burs ve indirim gibi çeşitli imkanlar sağlanmaktadır.

Organizasyon, WAPS ( Dünya Sağlık Örgütü – Hasta Güvenliği Birliği), JCI (Joint Commision International),GS1,IHF(Uluslararası Hastaneler Federasyonu), HTAi, AvMA , p4ps, NASS, IRAHTA, Ukrayna ve Polonya Hasta Güvenliği Dernekleri gibi Dünyanın önde gelen uluslararası sağlık kuruluşlarının yanı sıra TC Sağlık Bakanlığı, Türk Kızılayı , Kanıta Dayalı Tıp Derneği, Türk İnovasyon Derneği, Türk Havacılık Tıbbı Derneği ve Tıp Hukuku Derneği gibi de çok sayıda ulusal kuruluş tarafından da desteklenmektedir.

Kongreye, Andrew Dillan (NICE Başkanı), Mary Herald (JCI Sonraki Dönem Başkanı), Michel van der Hijden (GS1, Sağlık Hizmetleri Başkanı), Helen Hughes (WHO, Hasta Güvenliği Londra Ofisi Başkanı), Ibrahim A. Al-Abdulhadi (IHF-Uluslararası Hastaneler Federasyonu Başkanı) Laura Sampietro-Colom (HTAi Başkan Yardımcısı) yanısıra konusunda uzman 100’den fazla uluslararası konuşmacı katılmaktadır. Kongre, 100’den fazla ülkeden katılımcıya ev sahipliği yapacaktır.

Resmi dili İngilizce olan ve Rusça ve Türkçe dillerinde simultane tercüme yapılacak olan Kongrede ele alınacak olan temel başlıklar;

Hasta güvenliği ve ekip çalışması
Hasta güvenliği ve kanıta dayalı tıp
Kalite geliştirme teknikleri, kalite ölçüm ve değerlendirmesi
Oluşmuş hata ve hata ihtimallerinin raporlanması
Dünyanın farklı yerlerindeki hasta güvenliği organizasyonları
Hasta güvenliği kampanyaları ve ülke örnekleriÜ
Hasta güvenliği’nde medyanın rolü
Hasta güvenliği’ne tüketici katkısı (Hasta güvenliği ve Hastalar)
Tıbbi hatanın ifadesi ve özrün rolü
Hasta güvenliği’nde araştırmanın rolü hasta güvenliği’nde sistem ve alt yapı güçlükleri
Bilgi teknolojisi ve İnovasyon
İlaç ve Tıbbi cihaz güvenliği
Kan güvenliği

Tüm katılımcılar ve konuşmacılar için çok verimli bir bilgi paylaşım ortamı sağlayacak olan 2. Uluslararası Hasta Güvenliği Kongresine Son Gönderi Bildirim tarihi 10 Ocak 2008 olarak belirlenmiştir. Kongre hakkında daha detaylı bilgi www.hastaguvenligikongresi.net adresinden edinilebilir.