Genel SağlıkHABERLER

DOĞRU BESLENME İLE YORGUNLUĞU AŞMANIN YOLLARI!

Yorgunluk, kişinin günlük aktivitelerine başlamak için kendinde yeterli gücü, enerjiyi bulamaması ya da rutin aktivitelerinin bitiminde tükenmişlik hissinin gelişmesi durumudur.

Subjektif bir kavram olan yorgunluk, kişinin algılaması ile ilgili bir yakınma olabildiği gibi kişisel farklılıklar da gösterir. Ancak yorgunluğun en önemli nedenleri arasında yanlış beslenme ve vitamin yetersizlikleri de yer alabilir.
Halsizlik, isteksizlik, güçsüzlük, yıpranmışlık, sıkıntı gibi tanımlamalar yorgunluk durumunu tanımlamak için sıklıkla kullanılan kavramlardır. Yorgunluk, yetersiz dinlenmekten kaynaklanabileceği gibi, beslenmenizdeki düzensizliklerden de ileri gelebilir. Yakın Doğu üniversitesi Baş Diyetisyen Hatice Baygut; yorgunluğun, Niasin, B1, B2, B6, B12, folik asit ve C vitamini ile demir, potasyum, krom, selenyum ve iyot minerallerinin yetersizliği durumunda kendini gösterdiğini belirtiyor ve bağışıklık sistemini güçlendirmenin, enerji verecek besinleri tüketmenin yorgunluğu önlediğini vurguluyor.
Yorgunluğu Gideren Besinler
• C vitamini yüksek olan meyveler (kuşburnu, karpuz, mandalina, kivi, portakal, elma, kayısı, üzüm, avokado, muz)
• C, E ve B2 vitamini ile demir ve potasyum minerali açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler ve özellikle bu sebzelerin koyu renkli olanları (ıspanak, roka, pazı, nane, tere). Aynı zamanda lahana, kereviz, bezelye, havuç, patates, turp, mantar, soğan, kırmızı pancar, sarımsak, sivribiber, brokoli, karnabahar, brüksel lahanası
• Niasin ve B2 vitamini, demir, krom, selenyum ve iyot minerali içerdiği için haftada 2-3 kere balık tüketilmesi
• Niasin ve E vitamini, demir ve potasyum minerali içeren fındık, yerfıstığı, badem ve ceviz gibi yağlı tohumların tüketim sıklığına önem verilmeli, günde bir avuç kadar yenmelidir.
• İçermiş olduğu doymamış yağ asitleri sayesinde yumurta çok besleyici bir besindir. Ayrıca Niasin, E ve B2 vitamini ile demir, krom ve iyot minerallerinden zengin olan yumurta, anne sütü kalitesinde protein içerir ve “örnek protein” olarak tanımlanır. Yüksek kolesterol, tansiyon, karaciğer yağlanması gibi sağlık problemleri varsa; farklı günlerde olmak koşulu ile haftada 2 kere tüketilebilir. Kişi seviyorsa ve sağlık problemi bulunmuyorsa her gün bir adet tüketilebilir.
• Niasin, B1 ve B2 vitamini ile demir ve potasyum içeriğinden ötürü kuru baklagiller yorgunluğa birebirdir. Aynı zamanda içerdiği diyet lifi (posa) sayesinde kan şekerini kontrol altında tutarak vücut direncinin sürekliliğini sağlar. Bu nedenle haftada 2-3 kere kuru fasulye, nohut, mercimek, kuru barbunya, kuru bakla, kuru börülce, soya fasulyesi gibi baklagil tüketilmelidir.
• Niasin, E, B1 ve B2 vitamini ile potasyum, krom, iyot ve az da olsa demir minerali açısından zengin olan kepekli tahıl ürünlerinin (esmer ekmek, bulgur, kepekli pirinç, makarna, erişte ve un) tercih edilmesi; işlenmiş olan tahıllardan uzak durulması yorgunluğu önlemek adına büyük önem taşır.
• Niasin ve B2 vitamini ile demir, potasyum, krom ve iyot minerali içeren süt, yoğurt ve peynirin yarım yağlı tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır.
• Düzenli olarak yapılan egzersizler de vücudu canlandırmaya yardımcı olur.
• Alkolü azaltmak da yorgunluktan kurtulmada en önemli etkenlerden birisidir çünkü alkol, bağışıklık sistemini zayıflatır ve yorgunluğa sebep olur.
• Kafein içeren içecekler de makul ölçülerde tüketilmelidir. Kafein, sinir sistemini uyarır ve
uykuya dalmayı etkileyerek semptomları şiddetlendirir.
• Ayrıca, asitli içecekler, hazır besinler, sakatatlar, çok yağlı ve şekerli besinler yorgunluk verir.