Genel SağlıkHABERLER

DİZİNİZ AĞRIYORSA ARNAVUT KALDIRIMLARINDA YÜRÜMEYİN!

Diz ağrısını nasıl önlersiniz?

 Mutlu dizlere sahip olmanın bir numaralı kuralı sağlıklı bir kiloda kalmaktır. Aldığınız her kilo merdiven çıkarken veya yürürken dizlerinize 4 kilo olarak yansır. Genelde kadınlar çok sıklıkla diz ağrısından şikayet eder. Bir kere bu aşırı kiloya ulaştıktan sonra semptomlar artar fakat bazen ortadan kaybolduğu da olur.
Ydr. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, pek çok insanın ortak şikayeti diz ağrısını önleyecek 5 sağlıklı öneride bulunuyor:
Merdivenlerden zıplayarak inip çıkmayın:
Uygun kiloda değilseniz bu sizin diz ekleminizin üzerine ciddi bir stres bindirir. örneğin 68 kg iseniz, bu ortalama olarak dizlerinize 272 kilogram biniyor demektir. Merdiven inip çıkarken destek almak için trabzanlardan tutunarak binen yükü azaltabilirsiniz.
çimler ve Arnavut kaldırımlarında gezmeyin:
Eğer osteoartritiniz veya herhangi bir diz yaralanmanız varsa, çim veya Arnavut kaldırımı yerine, yayakaldırımı veya zemini özel tasarlanmış yerleri tercih edin çünkü yumuşak ve desteksiz zeminler dizlerinize daha fazla yük bindirerek yaralanma riskini arttırır.
Squat ve lunge egzersizinde aşırıya kaçmayın:
Egzersizleri yaparken 90 derecenin üzerinde dizlerinizi bükmeyin ve dizlerinizin ayaklarınıza paralel olduğundan emin olun.
Uyluklarınızın iç kısmını da çalıştırın:
Bacağınızın iç kısmındaki kasların kuvvetli olması yürürken binen streslerin azalması ve dolayısı ile dizinizin daha fazla zorlanmaması için önemlidir. Bu çalışmaya başlamanın en kolay yolu; her oturduğunuzda dizlerinizi birbirine doğru iterek iyice sıkıştırın ve bu pozisyonda 5 saniye bekleyin. Bu egzersizi dilediğiniz kadar yapın.
Spinning dersinde iken bisikletin selesini çok alçak ayarlamayın:
Pedal en aşağı pozisyonda iken bacağınızın tamamen düz olduğundan ve selenin yeterince yüksek olduğundan emin olun.