DİZ AĞRISINA YAKALANMADAN BU EGZERSİZLERİ YAPIN

Diz ağrısı toplumda sıklıkla rastlanan özellikle kadınların muzdarip olduğu yaygın bir rahatsızlık. Diz ağrısını önlemek tedavi etmekten daha kolay ve ucuz bir yol. Günlük egzersizlerinizde ayıracağınız 1o dakika ilerleyen yaşlarda diz problemlerine

Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, bacağınızın ön kısmındaki kasları kuvvetlendirerek diz ağrısına tutulmanızı önlemek için yapmanız gereken egzersizleri yazdı ve fotoğrafladı.
Eğer şu anda sahip olduğunuz diz ağrınız veya probleminiz varsa bu hareketleri yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.
BİRİNCİ EGZERSİZ: Sırtınızı bir duvara dayayarak destekleyin. Daha sonra aşağıya doğru gövdenizi kaydırın. önce dizlerinizdeki açıyı dar tutun, bacak kaslarınız kuvvetlendikçe açıyı arttırın. Son noktada 5 saniye bekleyin ve tekrar yukarı kayın.
İKİNCİ EGZERSİZ: Az önceki egzersizde dizler bükülü pozisyonu aldıktan sonra bir ayağınızı öne doğru kaldırın ve bu pozisyonda 5 saniye bekleyin. Aynı egzersizi diğer tarafta da deneyin.
üçüNCü EGZERSİZ: Ayaklar 45 derece dış tarafı gösterecek şekilde eller belde ayakta durun. Bu pozisyonu bozmadan aşağıya doğru çökün. 5 saniye bekleyin ve tekrar yukarı kalkın.
DöRDüNCü EGZERSİZ: Bir bacağınız ile öne doğru adım atın, daha sonra vücudunuzun ağırlığını öndeki bacağınıza doğru kaydırın ve dizinizi bükün. Bu pozisyonda 5 saniye bekleyin ve aynı egzersizi diğer bacağınız için tekrarlayın.
Bu egzersizleri günde 3 set ve 10 tekrar şeklinde yapabilirsiniz.