Genel SağlıkHABERLER

DİYETLE İLGİLİ DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR

Diyet ve sağlıklı beslenme konusunda çok şey yazılıp çiziliyor; bilgi bombardımanı altındayız. Konunun eğitimini almamış olsam, benim kafam karışırdı! Sizin de kafanız karışıksa, bilgilerinizi sadeleştirmekle ve bu bilgileri hayatınıza katmakla işe başlayın. NLP ve Yaşam Koçu Uzman Diyetisyen Simge Çıtak diyetle ilgili doğru sanılan yanlışları anlattı.

Gün geçmiyor ki yeni bir zayıflama yöntemi bulunmasın, herhangi bir bitkinin yeni faydaları keşfedilmesin; dün ‘zararlı’ ilan edilen bir besinin bugün ‘aslında ne kadar da faydalı’ olduğu söylenmesin. Beslenme eğitimi alıp, ‘diyetisyen’ olmasaydım benim de kafam karışırdı. Bilgi çağında, bilgi kirliliği yaşıyoruz. Bu kadar çok biliyoruz da bu bilgiyle hayatımızı düzenleyebiliyor muyuz? Bu kadar çok bilgiye gerek var mı?

Genelde danışanlarımın ilk geldikleri kişi ben değilimdir; gitmedikleri diyetisyen kalmamıştır. Ve gerçekten de bilirler ama bu bilgilerle sorunlarını çözememişlerdir. Üstelik her birinden duyduğu farklı bilgilerle kafası daha da karışmıştır. Tüm bunlara bir de danışanımın bugüne kadar duydukları, okuduklarıyla birlikte sentezlediği kendi beslenme öğretileri ekleniyor. İlk görüşmede danışanlarımdan sıklıkla aynı cümleleri duyuyorum: ‘Ben aslında söyleyeceğiniz her şeyi biliyorum. Ben de diyet yazabilirim. Ama bir türlü yapamıyorum!’ Demek ki çok bilmek yetmiyor! Bilgileri sadeleştirmek gerekiyor. Bilgi içselleşmediği sürece kişiye yüktür. İçsel dünyamızda bilgi bir engeldir. Bilgiyi eğer günlük hayatınızda düşünmeden, rahat olarak kullanabiliyorsanız tamamdır; bilgiyi içselleştirmişsiniz demektir. Araba kullanmayı ilk öğrendiğiniz zamanları düşünün. İlk başlarda ne kadar zordur, sonraları düşünmeden yaparsınız. Refleks gibi olur. Beslenmeyle ilgili bilgilerinizi de aynen bu şekilde hayatınıza aktarmalısınız.

Bazen danışanlarımla yanlış bilgilerinden dolayı da sorunlar yaşayabiliyorum. İşte en sık karşılaştığım yanlış bilgiler ve doğruları:

‘Mısır ekmeği, buğday ekmeğinden daha kalorili.’ Eşit miktarda yendiği sürece tüm ekmeklerin kalorileri birbirine eşittir. Sevmediğiniz bir ekmek çeşidini lütfen ‘daha az kalori alacağım’ diye tüketmeyin.

‘Ben ekmek yemiyorum, çünkü kilo aldırır.’ Hiçbir besin tek başına kilo aldırıcı ya da verdirici olamaz. Besinlerden ne miktarlarda tükettiğimiz önemli. Ekmek yemeyip yemeklerin yanında fazla miktarda pilav – makarna yiyorsanız hem ekmek, hem yağ yemiş olursunuz. Çünkü pilav – makarna pişirilirken yağ da eklenir.

‘Muz, çok kalorili bir meyvedir, yememek lazım.’ Bir küçük elmayla, bir küçük muzun kalorisi eşittir. Yani tüm meyveler yenebilir. Yine ölçü önemlidir.

‘Yemeklerime ve salatalara sadece zeytinyağı kullanıyorum. İstediğim kadar yiyebilirim çünkü zeytinyağı sağlıklı.’ Zeytinyağı tüketilmesi gereken bir yağ çeşididir. Ancak burada da tüketim miktarı önemlidir.

‘Aç karnına limon suyu veya sirke içersem yağlarımı yakar.’ Limonun zayıflatıcı etkisi olduğuyla ilgili bilimsel bir gerçek henüz ortaya konmadı. Ama mide problemleri yaşayan insanlara zararlı olduğu kesin!

‘Diyet bisküvilerin krakerlerin kalorisi yoktur.’ 3 adet diyet bisküvi yediğinizde 1 dilim ekmek yemiş olursunuz.

‘Kilo vermek için zayıflama çayları içiyorum.’ Zayıflama çayları adı altında geçen tüm bitkiler, vücuttan su kaybına sebep olurlar ancak bu, gerçek bir kilo verme değildir. Kilo vermek, vücuttan yağ kaybıyla mümkün olabilir. Ancak bitkilerin böyle etkileri olamaz.

‘Proteinle karbonhidratları birlikte yememek lazım.’ Ekmek hem protein hem karbonhidrat içerir. Süt protein, karbonhidrat ve yağdan oluşur. Yani ayırmak mümkün olamaz.

‘Diyet yaparken diyet peynir yenmesi gerekir.’ Diyet peynirden 30 gram yiyeceğinize, sevdiğiniz peynirden 25 gram yiyebilirsiniz.

‘Kilo vermek için her gün spor yapmalıyım.’ Spor da beslenme gibi bir hayat tarzı olmalıdır. Beden spor yapmaya alışınca bunu hayat boyu ister. Bırakınca eskisinden daha kötü olursunuz. Hayatınız boyunca yapabileceğiniz, zevk aldığınız bir aktivite seçmelisiniz. Bu illaki spor merkezlerine gidip 3 saat fitness çalışmak zorunda olmak değildir. Hangi aktiviteyi yapmaktan zevk alırsınız? Belki dans, belki açık havada yürüyüş. Hem hareket etmek ruhunuza da çok iyi gelir.

‘Soda ile maden suyu aynıdır. Ve kilo vermeye yardım ederler.’ Soda, karbondioksit eklenmiş sudur. Maden suyu ise doğal kaynaklardan elde edilir. Maden suyu magnezyum ve kalsiyum mineralleri içerir. Ancak ikisinin de zayıflatıcı etkisi yoktur. Çok seviyorsanız günde bir bardak maden suyu tüketebilirsiniz.