Genel SağlıkHABERLER

DİŞ ETİNE MASAJ ÇÜRÜKLERDEN KORUYOR

Sadece diş çürüğü değil, diş eti çürüğü de dişlere zarar veriyor. Fırça, jel ve gargara çürüklere karşı etkili. Kadıköy Şifa Tıp Merkezi Ataşehir Ağız Sağlığı ve Diş Hastalıkları Uzmanı Dt. Erhan Palamutçu, diş etine masaj uygulayarak çürüklerden nasıl korunabileceğinizi anlatıyor.

Sağlıklı dişler olduğu kadar sağlıklı bir diş eti de önemli. Çünkü dişiniz sağlıklı olsa bile diş etinizi sağlıksızsa dişinizi kaybetmek veya sağlığını tehlikeye atmak riski olasıdır. Dişleri sımsıkı saran ve kanamayan bir diş eti, diş çürüklerine karşı korur.

Cep kısımları

Yemek yedikten henüz 20 dakika sonra diş plağı oluşur. Özellikle diş araları ve diş ile diş eti arasındaki geçiş kısımları tehlikeye girer. Bu kısımlarda meydana gelen ceplere kolayca yemek artıkları dolar ve bakteriler oluşur. Bu kısımları fırçalarken yeteri kadar özen göstermeyenler sadece dişlerde çürüklere değil aynı zamanda diş eti kanamalarına da yol açar. Bunun sonucunda, cepler iltihaplanır, sağlıklı diş eti geri çekilir ve dişin gövdesi açıkta kalarak tatlıya, sıcağa ve soğuğa karşı hassaslaşır.

Fırçalayarak uyarın

Günlük diş fırçalama sırasında önemli olan sadece dişlerin temizlenmesi değil ayrıca diş etine hafif bir masaj uygulanması. Bu durumda kenarındaki kılları uzun olan ve yumuşak ile orta yumuşak derecedeki diş fırçaları tavsiye ediliyor. Bu fırçalarda, dişler temizlenirken aynı zamanda uzun kenar kıllar ile diş etleri de uyarılıyor. Bu yüzden hem diş hem de diş eti açısından özellikle elektrikli diş fırçaları öneriliyor.

Fırçalama tekniği

Çok kuvvetli olmadan hafif bir basınç uygulayarak ve daireler çizerek fırçalayın. Kesinlikle sağ – sol şeklinde fırçalamayın.

Fırçanın sertlik derecesi

Diş hekimleri yumuşak ve orta yumuşaklıktaki fırçaları tavsiye ediyor. Sert fırçalar diş minesine ve diş etine zarar veriyor.

Bakterilere izin vermeyin

Piyasada çeşitli markaların sunduğu ve diş çürümelerine karşı olduğu gibi tümüyle ağız sağlığı açısından faydalı gargaralar var. Çeşitli sakız (şekersiz) ve diş ipi gibi diş temizleme malzemelerinin yanı sıra, yolculuklarda en etkili ve zahmetsiz yöntem gargara kullanmak. Bunun dışında hekiminize başvurarak özel 14 günlük kürler uygulayabilirsiniz.