Genel SağlıkHABERLER

DERİN SEDASYON İLE DİŞÇİ KORKUSUNA SON!

Diş hekimliği tıbbın tüm branşları arasında hekim korkusundan bahsedilen branşların başında geliyor. Diş hekimi kontrolüne veya tedavisine giderken endişeli olmanın son derece normal olduğunu; ancak bazı kişilerde bu durumun fobi halini aldığını belirten Acıbadem Maslak Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı hekimlerinden Dt. Kübel Özkut günümüzde bu durum ile baş etmenin en başarılı yöntemlerinden olan “derin(bilinçli) sedasyon” üzerine bilgi verdi:

Bırakın Tedaviyi, Bu Fikre Bile Dayanamayanlar Var!

Diş hekimi fobisini en uç noktada yaşayanlar arasında, tedavi ya da kontrol amaçlı diş hekimine gitmek bir yana, bu fikre bile katlanamayan kişiler bulunuyor. Bu korkuyu en çok tetikleyen etkenler:

Diş ağrısının şiddeti

Toplumda her yaşta sıkça rastlanılan ve korkulan bir rahatsızlık oluşu

Eskiden anestezinin etkin bir şekilde kullanılamaması ve buna bağlı olarak hastanın yapılan tedaviyi neredeyse tamamen hissetmesi

Hekimlerin kesici ve gürültülü aletler kullanması

Bu gibi durumlarda hastaların “psikoterapi” görmesi, geçmiş dönemlerde tercih edilen yöntemlerin başında gelmekteydi. Ancak bu tedavilerin uzun bir süre alması; özellikle ağrı çekmekte olan ve acil müdahaleye ihtiyacı olan hastalarda durumu zorlaştırmaktaydı.

Fobisi Olanlar Dışında Tedavisi Zor Olan Hastalar da Bulunuyor…

Diş hekimi fobisi olan hastalar dışında tedavisinde zorlanılan başka hasta grupları da bulunuyor:

Hekimle işbirliği yapamayacak kadar küçük yaştaki hastalar

Muayenehanede müdahale edilmesi riskli olan ciddi sistemik hastalıklara sahip kişiler

Özürlü hastalar

“Derin Sedasyon” İle Tedavi Önündeki Engeller Kalkıyor

Tedavisinde zorluk yaşanan ve dişçi fobisi ciddi seviyede olan tüm hastalar için Acıbadem Maslak Hastanesi Diş Kliniği bünyesinde bulunan operasyon odalarında, “derin sedasyon” yöntemi ile bu sorunun üstesinden gelinerek başarılı bir tedavi programı uygulanıyor. Anestezi uzmanları tarafından, bazı ilaçlarla hastanın bilinci açıkken oluşturulan derin uyku olarak tanımlanabilen “derin sedasyon”, hem erişkinlerde hem de çocuklarda son derece güvenli bir yöntem. Hastanın hekimden aldığı komutları yerine getirebildiği, hasta ile hekim arasında diyalog yaşanmasının da mümkün olduğu yöntemin, bilinen hiçbir yan etkisi bulunmuyor.

“Derin Sedasyon” Ne Gibi Avantajlar Sağlıyor?

Hastaların tedavi sürecinde algı seviyelerinin son derece azalması ve tedavinin sonunda hiçbir şey hatırlamaması

Tedavileri tamamlanan hastaların zaman içinde dişçi fobilerinde azalma görülmesi

Küçük yaşta travmatik bir tedavi hikayesi olmayan hastaların, yaşları ilerledikçe tedavide işbirliğine açık, ağız ve diş sağlığı iyi bireyler olmaları

Yöntemin ağız ve çene cerrahi girişimlerde de rahatlıkla kullanılabilmesi

Tam Teşekküllü Hastanede Tedavi, Daha Güvenilir ve Rahatlatıcı…

“Derin Sedasyon” yöntemi ile tedavide çok başarılı sonuçlar elde ettiklerini, ayrıca yine klinik içinde yer alan ameliyathanede genel anestezi altında tüm diş hekimliği ve ağız, yüz, çene (maxillofasial) cerrahi girişimlerinde bulunduklarını belirten Dt. Kübel Özkut, tam teşekküllü bir hastanenin bünyesinde hizmet sunmanın güvenilirliği ve rahatlatıcı atmosferinin hastalarına büyük avantaj sağladığını, böylece hastaların korkularını daha kolay yendiklerini sözlerine ekledi.