Genel SağlıkHABERLER

DEPRESYON SONRASI BEYİN KENDİNİ YENİLEYEBİLİR

Texas üniversitesinde yapılan ve 6 hafta süren araştırma sonucunda, depresyon ilacı kullananlar ile placebo kullananlarda kaydedilen gelişmenin aynı olduğu gözlendi.

Araştırmada, bir grup hastaya depresyon ilacı verilirken, diğer gruba placebo verildi. Ne hastalara ne de doktorlara, kimin gerçek ilaç, kimin placebo aldığı bildirildi.

Positron emisyon tomografi (PET) kullanarak her iki grupta beynindeki gelişmeleri inceleyen uzmanlar, placebo verilen hastaların beyninde meydana gelen değişiklik ile depresyon ilacı kullananların beyninde meydana gelen değişikliğin benzer olduğunu belirledi.

Araştırmacılar, depresyon ilacı aldığına inanarak, etkisiz bir ilaca tepki verebilen hastaların beyinlerinde, kendi kendisini iyileştirme yeteneğinin bulunduğunu, bu durumun bazı hastalarda klinik belirtileri azaltabileceğini belirtiyorlar. Uzmanlar, hastanın kendini, tedavi edici özelliği olan bir ilaç kullandığına inandırarak sağladığı etkinin, gerçek depresyon ilacı kullanan hastalardaki olumlu etkiden daha kısa sürebileceğini kaydettiler.

Konu hakkında yorum yapan bazı uzmanlar ise hastane ortamında depresyon ilacı aldığını sanarak iyileşme gösterebilen bazı hastalarda, depresyonun seyrinin büyük değişim gösterebileceğini düşünüyorlar. Konu ile ilgili araştırma raporu, American Journal of Psychiatry adlı derginin Mayıs sayısında yer aldı.