Genel SağlıkHABERLER

DEPREM GENÇLERİN DE RUH SAĞLIĞINI BOZDU

Depremin gençlerin de ruh sağlığını bozduğu, ayrıca alkol ve sigara gibi zararlı maddelerin kullanımını arttırdığı belirlendi.

Sakarya’da prefabrik konutlarda yaşayan 131 gençle yapılan bir araştırmada, katılımcıların yüzde 71.3’ünde sinirlilik, yüzde 56.6’sında çeşitli korkular, yüzde 46.5’inde de öfke duygusu tespit edildi. Yine gençlerin yüzde 25.6’sında tırnak yeme alışkanlığı başlarken, yüzde 22.5’inde de sigara, alkol gibi zararlı maddelerin kullanımında artış olduğu belirlendi.

Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. A. Beril Tufan, Yrd. Doç. Dr. Ümit Onat ve Yrd. Doç. Dr. Veli Duyan, Sakarya’da prefabrik konutlarda yaşayan 15-21 yaş grubundaki 131 gençle, yaşadıkları sorunlar üzerine bir araştırma yaptı. Yüzde 16.8’i göçük altında kalan bu gençlerin, yüzde 31’i depremden sonra aile içi, yüzde 29’u da arkadaşlık ilişkilerinin bozulduğunu belirtti. Gençlerin büyük bölümü, aile üyeleriyle birlikte gezmeye gidemediklerini, önemli konuları paylaşmakta güçlük çektiklerini ve birlikte yapılan sohbetlerin azaldığını ifade etti. Ayrıca yüzde 9.2’si aile içinde üyelere yönelik şiddet uygulandığını, yüzde 18.3’ü de küçük düşürücü sözlerin eskisine göre daha sık söylendiğini bildirdi.

Büyük bölümü aile üyelerinden ya da arkadaşlarından birini, evini ve eşyalarını kaybeden gençlerin yüzde 71.3’ünde sinirlilik, yüzde 56.6’sında çeşitli korkular, yüzde 50.4’ünde de yalnızlık duygusu tespit edildi. Gençlerin yüzde 46.5’inde öfke, yüzde 43.4’ünde uykusuzluk ve yalnız uyuyamama, yüzde 40.3’ünde de karamsarlık hissi saptandı.

Araştırmada, sık sık münakaşa etme, bir şeyleri kırıp dökme, düşüncelerini toplamakta güçlük çekme ve hiçbir iş yapmak istememe gibi problemler de belirlendi. Ayrıca katılımcıların yüzde 25.6’sı sınıfta tırnak yemeye başladığını ifade ederken, yüzde 22.5’inde sigara, alkol ve benzeri zararlı maddelerin kullanımında artış olduğu tespit edildi.

“GENÇLERE YÖNELİK ÖZEL HİZMETLER VERİLMELİ”

Gençliğin çocukluk ile erişkinlik arasında yer alan gelişme, ruhsal olgunlaşma ve yaşama hazırlık dönemi olduğunun vurgulandığı araştırmaya ilişkin hazırlanan raporda, depremden etkilenen gençlere yönelik özel hizmetler verilmesi gerektiğine işaret edildi.

Raporda, afeti yaşayan toplumlarda gençlerin kaybettikleri, ancak ihtiyacını fazlasıyla hissettikleri sosyal destek sistemlerinin de hızla yapılandırılmasının önemine dikkat çekildi.